20. května 2019 11:53

Kam se hrabou Vikingové: Tohle je 5 nejdrsnějších filmů ze středověku!

Nebyla to doba temna kvůli tomu, že by byla tma...

V neděli večer se podíváme do středověku – ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná historický velkofilm Arn! Drama, jež má na ČSFD příjemných 71%, je nejdražším švédským filmem v historii a vykresluje tažení evropských rytířů do muslimských zemí během křížových výprav. Ve stylu posledních dekád si přitom na svou éru posvítí pěkně brutálně, jak se na středověk na filmovém plátně sluší a patří.

Království nebeské

Válčení s muslimy o Jeruzalém patří mezi oblíbené hobby západní civilizace už víc jak tisíc let a Království nebeské je jedním z mála filmů, které měly dostatečná varlata na to, aby se tomuto stále ožehavému tématu alespoň trochu věnovaly. Jasně, historických chyb je tu jak máku. A jasně, Orlando Bloom má charismatu asi jako kastrovaný albín. Přesto všechno je ale Království nebeské od Ridleyho Scotta (zejména v režisérské verzi) pořád filmem, jemuž nechybí ani popcornová zábava, ani malilinko hlubší zamyšlení nad historií.

Ironclad

Bitvy však nemusely dosahovat enormních velikostí, a přesto u nich umírali lidé v prachu, potu a špíně. Tak jako v báječně komorní jednohubce Ironclad! V té se James Purefoy jako rebelantský rytíř na hradě Rochester postaví tyranskému králi Paulu Giamattimu a výsledkem je solidní dvouhodinová rubanice relativně menších středověkých skupinek v relativně zapomenutíhodném konfliktu. Tedy přesně tak, jak drtivá většina středověkých konfliktů doopravdy proběhla!

Sedmá pečeť

Když se řekne středověk, je nutno zmínit také MOR. Historicky vzato měl mor vlastně celou řadu pozitivních dopadů – třeba se kvůli němu zvedla průměrná mzda, protože když umřela třetina obyvatel Evropy, zbytek si mohl lépe diktovat podmínky zaměstnání! Pro lidi žijící během epidemie však zítřky světlem nevoněly. A právě Sedmá pečeť dokonale vystihuje černobílou hrůzu z nevyhnutelné smrti během morové rány se všemi filozofickými přesahy, jaké vás jen napadnou.

Vikingové

Na mysli teď samozřejmě není stejnojmenný seriál, nýbrž biják o tom, kterak se 12 vikingů a jeden Arab vydali kamsi na sever bojovat s nadpřirozenými zrůdami... A nakonec zjistili, že zase bojují jenom proti lidem! Vikingové disponují nejen solidní akcí, ale paradoxně velmi dobře ztělesňují i středověkou mentalitu z obav z nadpřirozena. Pokud totiž zrovna nevěříte, že lesní víly nebo trollové sídlící pod mosty fakticky existovali, je nutno se smířit s tím, že všechno tohle byla buď jenom bujná představivost... nebo skutky páchané lidmi. Hlavní záporáci Vikingů můžou působit jako nápad z fantasy, právě takhle se ale tehdy protistrany často vnímaly. A vlastně nejen tehdy...

Jméno růže

Pokud ale chcete toho pravého Seana Conneryho v tom pravém středověku, Jméno růže je to jediné, po čem lze sáhnout. Jasně, proklatě málo se tu seká mečem do živého, přesto však tenhle biják funguje jako takový "Sherlock Holmes ve středověku" a oproti všem výše zmíněným si pohlídal nejen věrné historické reálie, ale především věrnou historickou mentalitu. Doba, kdy zima znamenala smrt a hlad číhal na každém rohu, prostě v autenticky pojatém filmu není popcornová zábava, a je tomu tak dobře.

Arn začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný