23. června 2016 15:40

Kam se hrabou Hunger Games: 4 nejlepší akční filmy s teenagery

Rudý úsvit: Nová krev - upoutávka

Mládí vpřed – do první linie!

Okupantům je jedno, jak staří jsou – mladistvá sebranka jim na Prima MAX v úterním filmu Rudý úsvit: Nová krev bude tak či onak nahánět hrůzu. Snad pro hollywoodské dogma z dětí se zbraněmi není věru mnoho filmů, které by dělaly z práčat hlavní hrdiny. Když však náctiletí přesto do ruky kvér dostanou, výsledek vždy bývá tak či onak kultovní.

Anděl pomsty

Ještě než se přesuneme k jiným, známějším jménům, musíme dostat z hlavy Anděla pomsty od Abela Ferrary. Drsná akčňárna o pomstě z žánru rape revenge filmografie vypráví o nebohé švadleně, která je v New Yorku sužovaném kriminalitou znásilněna hned dvakrát za jeden den. Rozhodne se proto, že se stane superhrdinkou – ženou, která bude po nocích rozsévat spravedlivou pomstu.

Jenomže jí v důsledku všeho tak trochu hrábne, a začne se tak mstít na všem, co má dvě nohy a není to žena. Podobně jako Taxikář je Anděl pomsty filmem o tom, že skuteční superhrdinové by po svém zárodečném traumatu skončili spíše jako Anders Breivik a ne jako Kapitán Amerika.

Hanna

O něco méně ošklivě je na tom Hanna, žensky dětská odpověď na Jasona Bournea. Tentokrát je hlavní hrdinkou rozdávající kopance a střelné projektily malá dívka, která byla vychovávána k tomu stát se dokonalým nájemným vrahem. Avšak, stejně jako u JB, se nakonec agentura rozhodla všemu učinit konec a Hannu zlikvidovat. To však holomci neměli dělat, Hanna je totiž agilnější než xenomorf a dvakrát tak smrtící!

I když snímek Joea Wrighta není klasickou akčňárnou, protože se spíše opíjí pomalými záběry na náctiletou holku, která zná desítky způsobů, jak zabít člověka, ale svým vrstevníkům nerozumí, těch několik drsných momentů (včetně dlouhé rvačky na jeden záběr) tu rozhodně stojí za zjitřenou pozornost.

Rudý úsvit

Úterní Rudý úsvit je přímým remakem stejnojmenného snímku z roku 1984, v němž byly Spojené státy napadeny a obsazeny sovětskými vojsky. Pár středoškoláků v čele s Patrickem Swayzem se s tím nehodlá smířit, uteče do lesů a postupně začne okupanty posílat na onen svět.

I když je Rudý úsvit zcela produktem své doby, takže partyzáni vzdor detailnější taktice neumřou hned na první misi, oproti Arnoldovým a Stalloneho filmům je přesto hrubě naturalistický. Vrcholem filmu je pro pamětníky ostatně zřejmě moment, kdy válkou unavená a zdeprimovaná Jennifer Grey (hlavní holka z Hříšného tance) žádá Patricka Swayzeho (hlavní kluk z Hříšného tance), aby ji zabil...

Battle Royale

Ti nejlepší náctiletí vrahouni ale dorazili až v posledním sledu! I když Takeši Kitano natočil film jako podobenství, díky mnoha, mnoha vraždám mezi členy třídy vyvezené na ostrov si Battle Royale získalo kultovní status i u příznivců tradiční filmové akce.

Oproti Hunger Games, s nimiž je film poloprávem srovnáván, jsou navíc momentky násilí perfektní metaforou vztahů na střední škole. Kdo se tu nepoznal za školních let, byť optimálně bez kuše či útočné pušky, ten jakoby nebyl.

Rudý úsvit: Nová krev začíná svůj boj v úterý ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný