22. srpna 2016 21:18

Kam se hrabe Pán prstenů: 4 nejúchvatnější filmové výpravy

Cesta kolem světa za 80 dní - upoutávka

Filmy s exotikou v krvi.

V soboru ve 20.00 vyrážíme s COOLem na Cestu kolem světa za 80 dní! Tenhle klasický biják s Jackie Chanem, Lukem Wilsonem a Stevem Cooganem o steampunkové výpravě kolem Zeměkoule přímo dýchá vášnivým dobrodružstvím ze starých časů – jak se sluší a patří na verneovské kořeny filmu. Vzpomněli jsme na čtyři další bijáky, jejichž srdce podobně tepe úchvatnou výpravou, jaká se dnes už nevidí.

Kniha džunglí

Jeden z nejlepších dobrodružných bijáků se v kinech překvapivě objevil i letos! Kniha džunglí od Jona Favreau (Iron Man!) sice vypráví klasickou story o člověčím chlapci Mauglím vychovaném v džungli, podařilo se mu ale - překvapivě i díky brutálnímu nadužívání digitálních triků - skutečně znovu zachytit dětské nadšení z podobných pradávných dobrodružáren, tropických příběhů a drsnějších pohádek. Kniha džunglí je doposud zřejmě nejlepším animákem tohoto roku a rozhodně si zaslouží pozornost každého, kdo teskní po kapce exotiky navíc.

Vynález zkázy

Jedny z nejpozoruhodnějších dobrodružných filmů vznikly i v československé produkci. Asi bychom měli zmínit Cestu do pravěku, pokud však budeme chtít zůstat u viktoriánské atmosféry koloniálních výprav do tropů, nelze po jejím boku nerozpitvat Vynález zkázy. Biják z roku 1958, jenž v je v zásadě rozpohybovanou ilustrací pro romány Jula Verna, je dodnes jedním z nejlepších tuzemských žánrových filmů - a nikoliv nadarmo sbírá body i v zahraničí. Příběh o steampunkové atomovce, po které lační záporáci, navíc dýchá hned několika typy přesahu.

Ben Hur

I když Ben Hur není filmem odehrávajícím se v 19. století - naopak se pyšně rochní na počátku našeho letopočtu - jenom málokterý biják v sobě podobně ztělesňuje ducha filmové epiky jako právě klasika z roku 1959. Při výpravě dlouhé skoro 4 hodiny se podíváme do prastarého Jeruzaléma či Říma, do námořních válek mezi trirémami, ale i na zápolení vozatajů či k Ježíšově křížové cestě. Na konci filmu máte pocit, že jste tím vším prošli také, protože sledovat Ben Hura je výkon sám o sobě. Rozhodně je však nutno se opájet starou verzí, nikoliv letošním remakem!

Lawrence z Arábie

Dost možná vrcholem a nejvíce dobrodružným filmem všech dob ale zůstane Lawrence z Arábie z roku 1962. Důvodů je vícero. V první řadě tu máme pouštní dobrodružství mezi "barbary", které přijde zachránit "bílý spasitel" - jenže oproti Duně či Avatarovi, které stejnou zápletku variují také, si je Lawrence vědomý paradoxu a možnosti, že si sebe jako spasitele představuje jen on sám. Pak je tu ta věc, že se filmová zápletka víceméně stala - biják totiž popisuje skutečnou misi důstojníka T.E. Lawrence, který vyvolal za první světové povstání proti Ottomanskému impériu! To vše jsou argumenty, proč snímek patří do zlatého fondu válečných, ale i únikových snímků - najdeme tu totiž skoro vše!

Cesta kolem světa za 80 dní se rozběhne v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný