6. června 2022 16:00

Jak se povedl Jurský svět 3? První recenze velkolepé dinosauří podívané jsou tu

První český trailer filmu Jurský svět: Nadvláda

Trilogie Jurský svět se završí v kinech již tento týden. Co na celkově šestý díl dinosauří série říkají kritici?

Příběh filmu Jurský svět: Nadvláda začíná čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých jurských tvorů. Lidé na celé planetě se ocitají v nové situaci převráceného ekosystému a hrozí, že nevydrží na vrcholu potravního řetězce. Musí proto být povoláni i paleontologové, kteří stáli úplně na začátku u prvního Jurského parku – Alan Grant (Sam Neil) a Ellie Sattler (Laura Dern) – a specialista na teorii chaosu Ian Malcolm (Jeff Goldbulm).

Zpět se vrací i režisér Colin Trevorrow, který způsobil v roce 2015 senzaci megahitovým návratem dinosaurů ve snímku Jurský svět, ale druhý a nepříliš dobře přijatý díl Zánik říše (2018) vynechal. Trojkou by však mohl získat zpět nadvládu nad kiny i fanoušky. Na serveru Rotten Tomatoes má totiž prozatím podíl 88 % kladných recenzí (s průměrným ratingem 6,2/10), což je v rámci série nejlepší výsledek od prvního Jurského parku (1993) od Stevena Spielberga.

V patnácti zemích zahrnujících například Mexiko, Itálii či Jižní Koreu už si film odbyl premiéru – a právě z nich přišly i první recenze. Shodují se na tom, že film nezklame nikoho, kdo byl namlsán velkolepými trailery, kde dinosauři řádí v ulicích měst, v oblacích i pod mořskou hladinou. Jde o skutečně první film, který pořádně ukazuje, jak by vypadala jejich dočasná nadvláda nad planetou.

„Je to povedený dobrodružný film v duchu Indiana Jonese, který dává přednost vysokému tempu a dechberoucím akčním scénám před smysluplností a uvěřitelností,“napsal Emiliano Basile pro EscribiendoCine. Kritici filmu nic podstatného nevytýkají, jeho problémem je tedy spíše to, že neumí ničím podstatným překvapit.

Jako nostalgická jízda a návrat ke kořenům však třetí Jurský svět funguje solidně, hlavně díky sázce na příchod starých hrdinů. Právě oni prý filmu dodávají zajímavou dynamiku i emoce, jež působí trochu nedotaženě až v samotném finále. Jak nicméně píše Ezequile Boetti pro Otroscines, jde o „návrat k duchovní podstatě celé ságy“.

„Pokud chcete dinosaury, honičky a povědomé tváře, pak vás Nadvláda nezklame. Pokud byste radši něco ostřejšího, krvavějšího nebo překvapivějšího, budete se muset porozhlédnout jinde,“ shrnul Ard Vijn pro ScreenAnarchy.

Vyrazíte do kina?

Zdroj: Rotten Tomatoes

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný