10. března 2016 15:57

Joker vs. Loki: 5 nejlepších komiksových záporáků

Před kým se superhrdinové třesou strachy?

V pondělí večer budete moct poznat nového, notně netradičního komiksového záporáka. Ve 22.00 totiž na COOLu začíná další epizoda tak trochu jiného superhrdinského seroše Misfits: Zmetci, v níž se odhalí cosi neblahého o čerstvě zjevené záporácké grupě. Abychom vás naladili na netradiční pojetí zdejší morálky, vzpomněli jsme na patero kultovních padouchů, kteří brázdí jak stránky, tak i filmová políčka komiksů.

Loki

Není náhodou, že z filmových marvelovek se v seznamu objevilo pouze jedno jediné jméno. Drtivá většina padouchů stojících proti Iron Manovi, Hulkovi nebo Kapitánu Amerikovi byla totiž notně… jednotvárná. I když ve filmech sami o sobě fungovali obstojně, jejich motivy, jména i hlášky se obvykle z hlav vykouřily hned po odchodu ze sálu. Loki je však jednou z mála výjimek z pravidla! Částečně za to může jeho vystupování ve více filmech napříč sérií. Většina antagonistů v marvelovkách neměla štěstí na více výskytů. Důvodem pro popularitu je však i boží projev Toma Hiddlestona, pro nějž se stal miláčkem fanouškovských komunit!

Lex Luthor

Ačkoliv poslední iterace Lexe Luthora ve snímku Superman se vrací z roku 2006 nestála za mnoho slov (navzdory obsazení Kevinem Spaceym!), tenhle zlořád přesto platí za legendu. Právě on totiž s tváří Gena Hackmana páchal chaos v původních filmových Supermanech z let 1978 až 1980 a stal se tak na dlouhá léta ikonickým záporákem filmového světa! Na Lexi Luthorovi je navíc sympatické, že byť je poněkud dvourozměrnou postavou, podobně jako Hans Gruber ze Smrtonosné pasti nemá ideologické pohnutky. V prvním Supesovi chtěl sice zničit kus světa, ale to celé jenom proto, aby ve zbytku světa stouply ceny jeho nemovitostí! Jak příjemná změna oproti davům Lexových kolegů, kteří touží po světovládě nebo jsou prostě a jenom cáklí...

Magneto

Oproti tomu vůdce separatistických mutantů dýchá a tepe uvěřitelnými motivy. Magneto není plochý záporák, pro své pochopitelné zkušenosti se blíží spíše antihrdinov – spousta diváků ostatně fandí spíše jemu než partičce X-Menů! Jistě, tentokrát se už padouch neobejde bez politických cílů. A likvidace lidstva, to je už pořádný záměr! Magneto, přeživší nacistického holocaustu, má však spoustu dobrých důvodů se obávat útlaku na mutantech. Jeho postavě se tak daří v hlavách diváků generovat při sledování vlastní pochyby: “Co bych já udělal na jeho místě?” A to je u komiksu něco jenom málokdy vídaného. Díky bravurnímu talentu Michaela Fassbendera a Iana McKellena se přitom něco takového více méně děje už víc jak 15 let!

Ozymandias

Velmi podobným, ale ještě drsnějším případem je i ústřední záporák Ozymandias alias Adrian Veidt z komiksu a filmu Watchmen. Je otázkou, zdali jej vlastně vůbec řadit mezi zároráky. Jasně, Ozymandias zorchestroval sérii vražd a v závěru filmu jeho zbraně zabily miliony lidí, filmová story ale dává vcelku jasně najevo, že by bez celé Ozymandiovy habaďůry nastala jaderná válka a smrt miliard. Ze všech postav Watchmenů je Ozymandias tou, která tak zachránila zdaleka nejvíce životů. I to je jeden z mnoha paradoxů tohodle báječného komiksu!

Joker

Občas je ale i plastické vykreslení duše záporáka druhořadé. Občas je to totiž forma tím, co překonává obsah. A nikdo nemůže říct, že by zrovna Joker nedbal na svůj vzhled! Ať už míníme šílence s kreacemi Jacka Nicholsona, či rovnou psychopatického Jokera v podání Heatha Ledgera, Joker sám se bezpochyby v historii filmu zapsal jako ten nejzrůdnější zlosyn! Snad za to může důvod, že pokaždé vypadá, že si celou tu šlamastyku ukrutně užívá. Magneto nebo Ozymandias často působí, že mezi pokusy o zničení světa spíše usedavě pláčou a polykají antidepresiva. Lex zase nemá často důvod k nadšení. Ale Joker – vlastně podobně jako Loki – tropí vražedné šprýmy hlavně pro zábavu svou a svých diváků! Inu, uvidíme, jak se po bok kreací předešlých verzí Jokera postaví letošní Jared Leto!

Misfits: Zmetci začínají v pondělí ve 22.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný