19. listopadu 2019 07:31

Bude Joker 2? Jednička už vydělala miliardu a začíná se řešit pokračování

Před režisérem Jokera stojí nelehký úkol.

Joker s Joaquinem Phoenixem měl být jen malým komiksovým experimentem. Jeho úkolem bylo otestovat, jestli někdo přijde na „malý a krvavý batmanovský film bez Batmana“, výsledek však předčil veškerá očekávání. Podobně jako u Deadpoola se z komiksovky za 62,5 milionu dolarů stal obrovský hit, který (po odečtení nákladů) vydělal mnohem víc peněz než většina konkurence. Není tedy divu, že chce studio Warner Bros. pokračování, s nímž to vůbec nebude jednoduché.

Pročpak? Protože na něj první Joker nebyl stavěný. Komorní pocta filmům Martina Scorseseho, která má čerstvě na kontě miliardu dolarů, je v podstatě psychologickým dramatem s jasným dějovým obloukem. Její režisér Todd Phillips se přitom mnohokrát nechal slyšet, že pokračování vlastně není dobrý nápad, a Joaquin Phoenix mu na to přikyvoval. Jenže víte co? Zdolání miliardy tuhle odmítavost trochu zmírnilo.

Phillips najednou tvrdí, že by dvojka asi natočit šla – jen by nesměla být čistě o tom, že Joker terorizuje Gotham, ale o něčem stejně přízemním jako jednička. Bez Batmana by akčnější film stejně moc nedával smysl. Úkolem studia a Phillipse je tak vymyslet, jak by dvojka mohla udržet styl jedničky, což… je paradoxně ten lehčí úkol. Tím těžším bude přesvědčit Joaquina Phoenixe, aby se do role vrátil poté, co za ni nejspíš vyhraje Oscara.

Přesně tak, Joker by mohl sbírat jednu věhlasnou cenu za druhou. Po tom, co se stal prvním filmem s dospěláckým ratingem R, který si došel pro miliardu, tak jeho výjimečné tažení očividně není u konce. Naopak možná teprve začíná a může skončit dvojkou, která opravdu visí hlavně na ambiciózním Phoenixovi, pro něhož bude zajímavý scénář vždycky víc než jistá výplata.

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný