16. srpna 2021 00:10

7 nejlepších rolí Jennifer Lawrence: Od Katniss k Mystique

V jakých filmech Jennifer Lawrence zazářila nejvíc?

Mutantí sága bude na COOLu v neděli večer pokračovat komiksárnou X-Men: Budoucí minulost. Tentokrát půjde (jak správně tušíte) nejen o minulost, ale i o budoucnost – lidstvo i mutantstvo jsou totiž ve vzdálené budoucnosti skoro vyhlazeny roboty, kteří byli původně sestrojení pro kontrolu mutantstva... a jedinou cestou na záchranu je po terminátorsku cestovat časem do 70. let a éry navazující na X-Men: První třídu. Nepostradatelnou součástí toho všeho bude i Mystique s tváří Jennifer Lawrence. Zavzpomínali jsme proto na Jenniny nejlepší role, kterých upřímně není zrovna málo!

07) Mystique (sága X-Men, 2011–2019)

Pro většinu z nás bude Mystique ze série X-Men navždy Jennifeřinou nejvýznamnější a obecně nejpopulárnější rolí. Dílem za to však může skutečnost, že Mystique dostala v prequelových filmech daleko víc prostoru – a platí to zejména pro První třídu, kdežto v navazujících dvou snímcích byla již trochu upozaděna. Přesto, skutečnost, že Lawrence zvládla sehrát významnou postavu prakticky nahá, vyžaduje smeknout kloboukem!

06) Tiffany (Terapie láskou, 2012)

Naopak Tiffany z Terapie láskou patří mezi neprávem přehlížené Jenniny roličky, i když za ni vyhrála Oscara! Diblíkovská tanečnice, která se tu rozhodne dát na parketě dohromady s Bradleym Cooperem, na plakátech filmu možná působí jako typická postavička romantických komedií. Všudypřítomný motiv deprese a životních problémů, které stahují krásné hrdiny ke dnu, ale přesto postavám dodávají větší hloubku – sehrát podobně dvojakou postavu vyžaduje jistou míru talentu a JLaw tu rozhodně prokázala, že jej má!

05) Aurora Lane (Pasažéři, 2016)

Unikátní variací na romantické komedie je i Jennifeřina role v Pasažérech. Na první pohled typická romanťárna s příchutí sci-fi dostala netradiční variaci vlivem zdejší postavy Chrise Pratta. Ten Auroru probudí z hibernace úmyslně, ačkoliv jí pak tvrdí, že se probudila vlivem chyby. Za jiných okolností by Pasažéři byli spíše hororem, a ačkoliv se nakonec dostali až ke šťastnému konci, temnější kontury zdejší zápletce jen a jen prospěly.

04) Rosalyn Rosenfeld (Špinavý trik, 2013)

Pokud jste Jen někdy viděli mimo její filmové postavy (tedy například v rozhovoru nebo záběrech z natáčení), nešlo se ubránit velmi sympatickému dojmu. Je to zkrátka taková divoká holka od vedle, která má k hollywoodským primadonám setsakra daleko. Ve většině filmů Jennifer nemá moc šanci dát průchod své vlastní osobnosti, Špinavý trik byl však opakem a byla doslova radost pohledět na to, jak energicky ztvárnila zdejší letargickou postavičku.

03) Matka (matka!, 2017)

Těžko popřít, že byla matka! dost možná nejkontroverznějším filmem předloňského roku. Prazvláštní série nešťastných příhod dlouho tajila, o co tu vlastně jde – sloužila však rozhodně zdejším hercům k tomu, aby sehráli malý herecký koncert. Jennifer se tak opět mohla vžít do temnějších póz a ukázat, že umně dovede kmitat i jako tragická zmatená hrdinka!

02) Katniss (Hunger Games, 2012)

Jako Jennifeřinu stěžejní roli jsme již zmínili Mystique, pro řadu jiných diváků však bude už navždy spíš Katniss. Série Hunger Games získala vzdor naivní zápletce celosvětový ohlas a Jennifer tu dostala průlomovou roli, která z ní učinila hvězdu první ligy. Znavená teenagerka, která se zapíše do moderních gladiátorských her, jen aby v důsledku vedla revoluci, vyžadovala po Jennifer Lawrence jak heroickou, tak i ztrápenou polohu – a právě zde to bylo poprvé, co nám obě předvedla skutečně pořádně!

01) Ree (Do morku kosti, 2010)

Nejlepší výkon Jennifer byl však ještě o dva roky starší. Jako sedmnáctiletá Ree Dolly si v promrzlém dramatu Do morku kosti střihla fyzicky zdatnou dceru, která musí v pusté divočině najít svého otce. Výsledkem byl výkon, který od sedmnáctileté holky rozhodně nečekáte – a který do značné míry definoval řadu jejích dalších rolí. Sehrát hrdinku, které se do dobrodružství příliš nechce, ale nakonec ho zvládne beze ztráty života i rozumu, to je superschopnost sama o sobě. A po právu z toho byla nominace na Oscara!

X-Men: Budoucí minulost začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný