17. října 2022 00:01

7 filmů Jamese Camerona, které slavný režisér nakonec nenatočil

James Cameron dohnal před kamery spoustu pecek. Leccos ale prostě nezvládl dát dohromady...

V sobotu večer na COOL dorazí sci-fi Alita: Bojový anděl. Píše se 26. století a Země má své nejlepší roky za sebou – do postapokalyptického světa se však náhle probouzí kyborgské děvče Alita, posel dávno zapomenutých časů, aby temnotu zkopala do kuličky! Byť tahle sci-fi perla vznikla pod taktovkou Roberta Rodrigueze, produkoval ji sám James Vetřelci Cameron! A původně měl snímek i režírovat! Proč na to nedošlo a které jiné filmy mu (a tedy i nám) takto utekly?

07) Alita: Bojový anděl

Začneme od Adama – či přesněji od Ality. Cameron si na Alitu posvítil ještě v době, kdy byla čerstvou látkou původní manga a následné anime Battle Angel Alita, tedy v roce 1995. Jeho vize se příliš nelišila od finálního vzhledu celovečerní Rodriguezovy Ality, šlo tedy o kombinaci hraného filmu s výraznými animovanými prvky – jenže v roce, kdy byl i Duke Nukem 3D považován za „realisticky vypadající hru“, nebyla počítačová technika ještě na takové úrovni, aby mohla být podobná vize naplněna. Alita tak v zásadě čekala na vynálezy vyvinuté pro Avatara – jenže po jeho úspěchu na její realizaci Cameron zase neměl čas, a tak projekt přihrál kolegovi.

06) The Last Train From Hiroshima

Většinu jmen našeho seznamu budete znát – Cameronovy projekty totiž nakonec natočil někdo jiný. Poslední vlak z Hirošimy ale takové štěstí neměl. Story měla být inspirována románem Charlese R. Pellegrina, který byl pro změnu inspirován skutečným příběhem Tsutomu Yamaguchiho, tedy muže, který měl tu svinskou smůlu, že se po atomovém bombardování Hirošimy šel schovat... do Nagasaki. Přežil sice i druhý atomový výbuch, ale lze rozhodně říct, že by jeho filmový příběh byl buďto srdceryvnou tryznou, anebo jednou z nejlepších černých komedií vůbec. Potenciálně kontroverzní látka (které moc nepomohlo, že Pellegrino udělal v knize dost chyb) se ale zasekla v preprodukci a Cameron se rozhodl, že se namísto Hirošimy bude věnovat pokračováním Avatara.

05) Spider-Man

Mohlo by se zdát, že i bez Jamese se nakonec první Spidey vyvedl. Ale Jimova původní verze měla být jinačí kafe – stačí říct, že se neštítila dospěláckého ratingu R! Peter Parker v ní měl připomínat spíše Tonyho Starka, šlo by totiž o drsného génia, který se navíc po kousnutí pavoukem dočkal superschopností. Namísto zachraňování nadzemky měl tento Peter ovšem své schopnosti používat k vlastnímu obohacování (!) a teprve poté, co by kvůli tomu zemřel i strejda Ben, by se v něm probudil skutečný superhrdina. V podstatě by to byl tedy spíše Deadpool bez sexu než Spidey... a jen tak mimochodem by se rval s Doctorem Octopussem s tváří Arnolda Schwarzeneggera.

04) Planeta opic

Naopak v případě remaku Planety opic z roku 2001 lze jednoznačně říct, že Cameronovým odchodem projekt ztratil směr. Ostatně, považte – řekli byste, že tenhle nemastný neslaný biják bez imaginace natočil Tim Burton? Psal se rok 1996, když to vypadalo, že by reboot série mohl produkovat právě Jim! Pořád by nerežíroval – to měl zastat Peter Hyams (2010: Druhá vesmírná odysea), ale v hlavní roli (astronauta Taylora) si měl zahrát sám Arnold Schwarzenegger. Bohužel nedlouho poté „příliš“ uspěl Titanic, takže Cameron od projektu odešel a vše skončilo, jak to skončilo.

03) Terminátor 3

Cameronovo jméno odjakživa úzce souviselo se značkou Terminátor. A ruku na srdce, i když je třetí díl asi posledním opravdovým Termixem, než se série zbláznila a v rauši ukradla sousedovic auto, jen aby s ním skončila v nejbližším příkopě – i na trojce je poznat, že jí *cosi chybí*. Cameron měl ve skutečnosti trojku původně režírovat, namísto ní se však rozhodl soustředit na Titanic. A to se mu vyplatilo. Faktem je, že na Cameronově dvojce je už dost znát snaha uzavřít celý příběh do definitivního konce, s čímž vlastně pokračování dodnes bojují… Nakonec si ale kravaťáci trojku přece jen vydupali, a dokonce se do ní vrátil i Arnold, režíroval však Jonathan Mostow, který se blýsknul hlavně depresivním koncem.

02) Pravdivé lži 2

Další kráska, na kterou svět nebyl připraven, je pokračování Pravdivých lží. I když jednička v přehledech nejlepších kulturních artefaktů lidstva občas chybí, rozhodně se na ni podíváme zas a znova raději než na Monu Lisu nebo třeba Zrození národa. Druhý díl byl plánován circa dekádu po jedničce – špionážní story o lovcích teroristů se měla točit v roce 2002. Jenže pak se o rok dříve na 11. září přihodila jedna taková šlamastyka, o níž jste nejspíš slyšeli, a koncept utahování si z hloupých teroristů najednou nevypadal tak atraktivně, jako ještě 10. září 2001.

01) X-Men

První Singerovi X-Meni byli beze srandy filmem, který započal novou éru komiksových hitů. Můžeme ale jen sbírat čelist ze země nad představou, jak by to vypadalo, kdyby je točil Cameron! Ten k projektu přisedl jako producent po Pravdivých lžích, přičemž měla režírovat Kathryn Bigelow (Bod zlomu, Zvláštní dny). Jako Wolverine by se v 90. letech zřejmě představil Bob Hoskins (!) jako Storm zase Angela Bassett. Koncept nikdy zcela neumřel, nakonec ale doputoval k Bryanu Singerovi a celé to dopadlo trochu jinak.

Alita: Bojový anděl začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný