25. ledna 2016 11:37

James Bond a spol.: 4 nejschopnější filmoví svůdníci

Řeka - upoutávka

Ženy je milují, muži jim závidí (a potají je také milují).

Ačkoliv náš středeční snímek Řeka z Prima MAX vypráví o nepřízni osudu jedné těžce zkoušené farmářské rodinky, nikdo by vám nevyčítal, kdybyste si ve filmu žádného příběhu nevšimli. Prim zde totiž hrají především nekonečně modré oči hezouna Mela Gibsona! Snímek z počátku jeho letité kariéry připomíná Gibsonovy nejikoničtější dobrácké role i jeho svůdcovský elán. S kým ale Gibsonovo charisma srovnávat? Vzpomněli jsme na několik dalších filmových svůdců, kteří by přivedli na hříšné myšlenky i papeže.

Nick Marshall (Po čem ženy touží)

I když lze s úspěchem argumentovat, že hrál Mel Gibson svůdníka snad i ve Smrtonosné zbrani, jeho zřejmě nejsmysluplnějším milovníkem byl drsný ironik Nick Marshall z komedie Po čem ženy touží. Pravda, krom kukuče mu tu pomohla i schopnost slyšet ženské myšlenky. Na tom ale nakonec nesejde. Dávno předtím, než světlo světa spatřily telefonní nahrávky z Melova skutečného “svádění”, které si v ničem nezadají se zvukovou stopou z hororu, tu úspěšně přesvědčoval divačky a diváky o tom, že právě on je prototypem excelentního svůdníka!

Hitch Hitchens (Hitch: Lék pro moderního muže)

Že víte, jak sbalit každou kost, ještě neznamená, že jste taky šťastná lidská bytost! Devět z deseti filmových svůdníků proto končí svůj filmový příběh generickým zamilováním se a svatbou. Ne tak Hitch, v němž se Will Smith živí jako profesionální učitel svádění. I když také jeho happy end končí relativně monogamně, hlavní jádro zápletky tu spočívá v opravě vztahu někoho jiného – a chytrá slovní ekvilibristika nad povahou vztahu muže a ženy je právě tím, co Hitche odlišuje od bohaté žánrové konkurence.

Kathryn Merteuil (Velmi nebezpečné známosti)

Ženských svůdnic jsou samozřejmě filmy plné – jenom málokdy je ale ukázána i stinná stránka sériového (metaforického) vysávání partnerů tak jako ve Velmi nebezpečných známostech. Pro divákovo poučení jsou sviňáčtí svůdci dva, Katrhryn s tváří Sarah Michelle Gellar to však ve filmu přece jen sluší o poznání více, a navíc se nedočká natolik trapného zamilovaného sebeobětování jako ústřední mužský svůdce v ksichtem Ryana Phillippa...

Alfie (Alfie)

Spousta filmařů se rozhodla zvěčnit Casanovův příběh – včetně samotného filmu Casanova s Heathem Ledgerem. Jen málokdy se to ale s příkrasami a úpravami podařilo tak uspokojivě jako ve snímku Alfie z roku 1966 s Michaelem Cainem. Mnohdy je totiž divákům ústřední oplzlík spíše protivný, než aby mu fandili. Milovník Alfie je však natolik přirozeným a sympatickým talentem na balení, že mu jeho nevyhnutelný pád z arogantního trůnu skutečně nepřejete! Alfie se navíc může pyšnit i poměrně příjemným moderním remakem, kde si svůdníka věrně zahrál Jude Law.

Bonusový supersvůdce: James Bond

Své tváře mění jako ponožky, jednou z konstant agenta 007 však je i podobná fluktuace jeho dámských společnic. Bondovi v tom ovšem často pomáhá jak drsná nátura práce, tak i notně podbízivé scénáře. V jeho roli by na ujetou hlášku nějakou tu samici sbalil snad i Sheldon Cooper. Proto tu má James Bond pouze bonusovou poznámku pod čarou...

Nakonec i mladší verze Mela Gibsona stojí za hřích. Sledujte Řeku ve středu od 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný