1. března 2023 16:45

Nekompromisní změna Jamese Bonda vás naštve. Tohle si nejslavnější agent nezasloužil

Fanoušci Jamese Bonda slaví 70 let od vzniku ikonického agenta 007. Řada z nich ale šampus rychle vyprskne...

Protřepat, nemíchat! Tak zní slavná hláška agenta Jejího Veličenstva, proslulého Jamese Bonda. Pro Bonda však bude aktuálně platit spíše: neprovokovat, zcenzurovat! Podle informací listu Sunday Telegraph totiž budou nová vydání špiónských knih od Iana Fleminga u příležitosti letošního 70. výročí celé série upravena, aby vyhovovala vnímání dnešní generace.

Co to bude v praxi znamenat? Z knih mají zmizet rasistické a sexistické stereotypy, které byly ve své době brány jako zábavné, dnes už jsou však značně přes čáru. Není sice tajemstvím, že Flemingovy knihy nejsou žádnými skvosty literatury a jde spíše o zábavný brak, přesto se zejména díky filmovým adaptacím staly součástí kulturního odkazu i odrazem své doby.

Jejich upravování a přepisování tak sice lze označit jako aktualizaci či snahu ji více sladit se současným stylem filmového Bonda, ale stejně tak na ni sedí slovo cenzura. Zde je však třeba připomenout, že nikdo nezakazuje čtenářům pustit se do původních vydání.

Majitel literárních práv Ian Fleming Publications vybaví nové verze knih následujícím vysvětlujícím textem: „Tato kniha byla napsána v době, kdy způsoby chování i vyjadřování, které dnešními čtenáři mohou být vnímány jako urážlivé, byly celkem běžné. V tomto vydání jsme udělali více aktualizací s ohledem na to, aby byl výsledný text co nejblíže originálu i době, ve které se odehrával.“ Jenže může zůstat text v souladu s tehdejší dobou, když bude zároveň „aktualizován“?

Nejde o první kontroverzní přepisování slavných bestsellerů. Nedávno vzbudil podobný rozruch plán zbavit kontroverzních pasáží slavné dětské knihy Roalda Dahla, mezi které patří třeba Karlík a továrna na čokoládu, Obr Dobr, Jakub a obří broskev nebo Fantastický pan Lišák.

Zdroj: Sunday Telegraph

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný