25. října 2021 13:50

Můžou dnes heterosexuálové hrát gay role? Herec ze Zkrocené hory se podělil o svůj názor

Oblíbený herec zavzpomínal na jeden ze svých nejvýraznějších filmů a vyjádřil se k pořádně ožehavému tématu.

Slavné a třemi Oscary oceněné melodrama Zkrocená hora si prošlo vcelku komplikovaným vývojem – a ještě výrazně komplikovanějším přijetím. Homosexuální tematika nebyla na počátku 21. století ve sféře hollywoodských áčkových titulů standardem a třeba Matt Damon hlavní roli odmítl z toho důvodu, že nedlouho předtím hrál gaye v dramatu Talentovaný pan Ripley a nechtěl být takto zaškatulkován.

Příběhu o vývoji vztahu dvou kovbojů na americkém venkově se nakonec chopil tchajwanský režisér Ang Lee, známý díky posouvání technologických limitů a tou dobou už etablovaný v Hollywoodu. Do hlavních rolí obsadil Heathe Ledgera, jenž získal pozornost vedlejší rolí v dramatu Ples příšer, a Ledgerova kamaráda Jakea Gyllenhaala. A právě ten se v rozhovoru pro britský deník The Times rozpovídal o této klíčové roli své kariéry – a odpovídal i na provokativní otázku, zdali by mohl snímek v této podobě vzniknout i dnes.

„Hm, to nevím. Možná? Součástí onoho vyprávění bylo i to, že ty role hráli dva heterosexuální muži. Takové role totiž byly stigmatizované a nikdo je nechtěl brát. Myslím, že pro nás oba bylo velmi důležité toto stigma rozbít,“ hodnotil důležitost své spolupráce s Ledgerem. „Zároveň si ale myslím, že se objevilo množství hlasů, podle nichž by měli více rolí dostávat lidé s různými zkušenostmi a že by tyto úlohy neměly být vyhrazeny jen malé skupince lidí. A tomu rozumím. Také jsem ale rád, že jsem tuto příležitost dostal. A když byl film venku, tak reakce od většiny gay komunity byly vůči nám všem, co jsme se na filmu podíleli, velmi srdečné a vděčné.“

i feel like nobody talks about his acting in brokeback mountain he literally carried the movie pic.twitter.com/UAQ6tFrSV5

— cecil (@EYEOFNIGHTVALE) October 3, 2021

Otázka, na kterou Gyllenhall odpovídal, nemá jednoznačnou odpověď. Přesto lze očekávat, že pravděpodobně by dnes natočení filmu za těchto okolností v pořádku nebylo – ztvárnění homosexuálních rolí heterosexuálními herci by se setkalo s výrazným mediálním odsudkem. Zkrocená hora se zařadila do většiny žebříčků nejlepších filmů roku 2005 a pomohla ustanovit gay tematiku v mainstreamové tvorbě jako něco normálního a zcela přijatelného. Snímek tak nepřímo pomohl nastartovat procesy, v jejichž důsledku by dnes už takto vzniknout nemohl – a na tom není nic špatného, naopak se jedná o nezbytný vývoj. Jake Gyllenhaal si je těchto trendů zjevně vědom.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný