7. června 2016 20:47

Jak upíři vládli lidem: 5 nejšílenějších filmů s populárními monstry

Grimm V (11) - upoutávka

Když se filmaři rozhodnou jít proti klišé.

COOL bude v pondělí ve 20.15 zase patřit fantasy seriálu Grimm. Tahle detektivka už si pohrála se spoustou oblíbených monster, obvykle se ale drží v rámci žánrových mezí, na které se řada starších filmů okázale vykašlala. Že vám brutální odklon od klasiky moc nevadí? Tak zkuste alespoň tuhle pětici!

Ztracení chlapci

Upíři jsou ve filmech obvykle namydlení drsňáci, kteří mají moc jako Illumináti a vypadají jako kříženec svůdného aristokrata a arogantního manažera. Ztracení chlapci, v nichž se po plátně prohánějí upíří motorkáři, jsou proto výjimkou už jen pro své povolání a relativní nuznost.

Tím ovšem jejich unikum nekončí. Vedle mnoha jiných odlišností totiž mohou chlapci totiž mnohdy rovněž chodit na slunečním světle – některým upírům sice záření způsobuje spontánní samovznícení, jiní jsou však sto chodit na sluníčku jen tak, ve slunečních brýlích! Ani taková hereze vůči normě však nesnižuje kvality často neprávem pozapomenutého bijáků o dospívání mezi milovníky lidské krve.

Svítání

Pozor, tohle není Stmívání, nýbrž Svítání! V tomhle bijáku s Ethanem Hawkem došlo pro změnu na převrácení běžného schématu ukrytých upírů. Zatímco běžně – slavně třeba v sérii Blade, ale i Underworldu a většina jiných klišáren – upíři existují potají a pouze tahají za nitky, ve Svítání jsou upíři dominantní rasou celé planety a naopak lidé jsou na pokraji vyhubení!

Film tak dělá nejrůznější paralely na změny klimatu a nedostatek surovin, poněvadž upírům dochází potrava, bez níž se mění na šílené zombodlaky. Jedním z možných řešení je substitut krve… Jenže pak do situace vstoupí poslední zástupci lidského odboje a celá situace se tím zkomplikuje pro hlavního hrdinu, který právě na náhražce lidské krve pracuje.

Mrtví a neklidní

Když jsme ale zmínili zombies, sluší se myšlenku taky dokončit! Filmů s netradičními šílenými kanibaly je nespočet – snad žádný se ale nevymyká běžné reprezentaci zombies natolik jako Mrtví a neklidní. Překvapivě vtipná a dokonce i nečekaně chytrá romantická komedie totiž páruje lidskou holčinu a… nemrtváka s tváří Nicholase Houlta.

Jak se filmu daří se vymanit ze škatulky nekrofilie, ptáte se? Inu, ve světě Mrtvých a neklidných se zombies dělí na dva typy – bezmyšlenkovité kostry a pak pouhá zesnulá těla, v nichž ještě probíhají emoce, díky nimž je druhý typ zombies schopný jakž takž uvažovat a občas i promluvit. Jejich majitelé jsou však příliš ovládání zombie instinkty, díky čemuž je vědomí nakažených ještě děsivější. Naštěstí se však najde spolehlivý lék: láska!

Nightmare City

Za všechny další šílené zombies je nutno zmínit alespoň postarší italské béčko Nightmare City. V tom totiž cosi-jako-zombies šíření uniklou radiací (film vznikl šest let před Černobylem) k rozšiřování svých řad a útokům na živáčky nepoužívají jenom zuby a nehty, ale i nože a pistole!

Zdejším monstrům pořád chutná lidská krev a maso, mnohem podstatnější je pro ně však zabíjení. Navíc je řádově těžší je zabít. Díky radiaci totiž disponují nadlidskou silou a odolností. Co už jim bohužel nákaza nedodala, je solidní vzhled. Jenže co taky čekat u italského béčka z roku 1980…

Životní síla

Na konci se ale vrátíme k upírům, leč však nikoliv ledajakým! Ti v Životní síle z roku 1985 totiž pocházejí z vnějšího vesmíru a mají podobu ultrasexy odhaleného děvčete, které po přistání na Zemi terorizuje Londýn – avšak bylo také hlavním důvodem, proč se na film svého času diváci vydávali.

Ani ko(s)mický původ však zdejší vampýry neuchrání před stereotypy spojenými s upířím žánrem. I když se tu nesaje krev, odčerpává se titulní životní síla, což je svého druhu úplně totéž, jenom trochu vlídnější k uklízečkám. I zdejší upíry lze navíc zabít dřevěným kolíkem – nikoliv zaraženým do srdce, nýbrž do Centra životní síly, které se, ehm, shodou okolností, nachází v srdci.

Grimm pokračuje v pondělí ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný