11. ledna 2016 15:07

Jak Norris a Schwarzenegger klesli na dno: 4 nejhorší béčka vyhořelých akčních legend

Poslední hlídka - upoutávka

I mistr tesař se někdy utne.

Jeho rány překonávají Richterovu škálu, čelist je mocnější než severské ledoborce! Dolph Lundgren se ve čtvrtečním cooltovním movie Poslední hlídka vydá do ruin Los Angeles, aby tu kvality obojího předvedl místním mutantům. Co si však budeme povídat, tím nejhlavnějším důvodem pro jeho sledování je pouze charismatická ledovost hlavního hrdiny. Jinak se však, žel bohu, Poslední hlídka řadí spíše mezi ty horší filmy Lundgrenovy kariéry. Dolfík v tom ale rozhodně není sám – jak ukazuje náš přehled, nějaký ten provar má na triku každý frajer.

Chuck Norris – Prezidentův muž

Některé akční legendy nemusely čekat na kariérní problémy, aby se projeli na skluzavce do záporného hodnocení. Chuck Norris byl sice oslavovaným kabrňákem v 70. letech, jeho Walker Texas Ranger však uměl solidně naložit i o dvě dekády později – a to ačkoliv si dobrá půlka jeho diváků myslela, že kouká na parodii. Teprve Prezidentův muž, natočený jen krátce poté v roce 2000, však popírače přesvědčil o tom, že Chuck tak bohatý smysl pro humor skutečně nemá. Už premisa o agentovi, který pracuje výhradně pro prezidenta a musí předat své žezlo dále, lehce smrdí ústavem pro chorobomyslné. Zápletka o osvobozování První dámy ze spárů teroristů také jednomu náladu nepřidá. Co však filmu láme vaz silněji než sebelepší kop do páteře z otočky je ultralaciné provedení působící jako prvotina studentů filmové režie. Po obzvláště prokalené noci! Zatímco v roce 1977 Chuckovi něco takového mohlo projít, protože nemlich všechny akční filmy smrděly korunou, na konci milénia už se na lacinost skutečně vymlouvat nemohl.

Dolph Lundgren – Ve jménu krále 2

Nenávidět filmy Uweho Bolla je snadné, nepomine ale den, kdy by si společnost z jeho kariéry přesto neměla vzít příklad. Tenhle bývalý boxer, který si zjevně po smlouvě s ďáblem dal za cíl natočení maxima špatných adaptací videoher, zatáhl do svých projektů i solidní akční herce jako Jason Statham nebo Dolph Lundgren. První jmenovaný skončil v bijáku Ve jménu krále (2007), druhý v jeho pokračování. Zápletka o vojákovi speciální jednotek, který se vrací v čase do středověké fantasy, aby tu splnil staré proroctví, je přitom dle očekávání typickou bollovinou nejhlubšího zrna, za niž by všichni účastníci měli odputovat na zasloužené galeje.

Arnold Schwarzenegger – Policajt ze školky

Bývalý kalifornský guvernér si po své politické pauze začal pro filmový comeback volit relativně zajímavé příběhy – minimálně jeho drama Maggie nebo úchylárna Plán útěku, nemluvě o Postradatelných, totiž v jeho kariéře rozhodně platí za povedená dílka. Skoro se tak zapomnělo, že před svým odchodem do guvernérského křesla natočil Arnie celou řádku filmů, které byly oprávněně považovány za finále kariéry.

Když pomineme neakční filmy jako Junior a nepovedený blockbuster Batman a Robin (kde je Arnie aspoň vtipný), za zřejmě největší zvěrstvo lze považovat Policajta ze školky (1990). Arnie se jím zjevně snažil napojit na kulturu akčních herců v komediálních rolích. Co se ale velmi dobře povedlo Bruci Willisovi, v jeho případě fatálně selhalo – především proto. že se stále snažil dělat i akci. A drsný akční film pro celou rodinu, to je poněkud protimluv.

Steven Seagal – Naprostá sebedůvěra

V pozdní filmografii Stevena "Jsem největší momentální žijící herec" Seagala by se daly najít i jiné antiperly, Naprostá sebedůvěra však stojí za ukamenování už jen kvůli svému egomaniakálnímu názvu. Také zde se setkáme s absurdním příběhem o vyklizení tajného vězení, které je však promptně přepadeno partou žoldáků... S dobrou režií by to i mohlo šlapat, jenže Seagal, který tu vypadá, jako by si spíše odskočil z reality show o obézních jedlících, se mezi záběry plouží tak pomalu, až se divák ptá, jestli se nedívá na zpomalenou stopáž. Od pochybné premisy přes lobotomizované dialogy až po nelogické chování je však Naprostá sebedůvěra dokonalým příkladem filmu, který naši civilizaci tak akorát přiblížil apokalypse!

Cooltovní Poslední hlídka na tom zkrátka a dobře není zase tak zle. Vydejte se na misi spolu s Dolphem Lundgrenem už ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný