23. prosince 2019 05:35

Jackie Chan: Jak se špičkový kaskadér stal filmovou hvězdou?

Milion a jedna modřina aneb vzestup Jackieho Chana.

Ve čtvrtek ve 22.10 vás na COOLu potěší akční komedie Legenda o opilém Mistrovi. Jackie Chan se v ní představí jako filuta, který vlivem snahy přečůrat zákony dostane celou svou rodinu do potíží s mafiány – které pak musí porážet se značnou porcí alkoholu v krvi. Pro Jackieho jde o typicky obskurní příběh, který však svým charismatem a pružností dovede přesto překovat v bujarou podívanou. Tahle akční legenda skoro jako by měla úspěch v krvi – ve skutečnosti si ale všechno musela doslova vydřít!

Dělová koule přichází

Jackieho cesta na piedestal nebyla snadná. Dílem za ní však mohla jeho značná fyzická schopnost. Jackie byl dyslektik, a co neměl v hlavě, to měl v nohách. Již na základní škole se začal sice opožďovat v tradičních předmětech, ale o to usilovněji sportoval a dělal atletiku. Jako dítě měl navíc přezdívku Pao-Pao, tedy dělová koule!

Bojová umění, akrobacie, ale i tanec a zpěv - Jackie zvládal všechno. Jakožto expresivní dítě se tak v sedmi letech stal "dětským komparzistou" v tehdy bující hongkongské kinematografii. Pár let navštěvoval plac v době, kdy jiné děti ještě tahají kačera po dvoře. K dalšímu růstu mu pak pomohla náhoda - jedna z hereček, v jejíchž filmech vystupoval, se ho profesně ujala, a Jackie se tak stal plnokrevným hercem v době, kdy jiní teprve navštěvují pátou třídu.

Možná, že kdyby se nenarodil jako Číňan v Hong Kongu, ale třeba jako Němec, stal by se Jackie spíš zpěvákem. Hongkongský film ale byl pověstný pro své béčkové akční filmy a neméně béčkové komedie. A Jackie se tomu musel uzpůsobit. Od sedmnácti let tak nastoupil na dráhu kaskadéra, což bylo tehdy dost možná to nejprominentnější, co mohl pro další úspěch udělat.

Jak už to chodí u úspěšných lidí, nešlo jen o náhodu, ale také až o fanatickou cílevědomost. Jackie strávil celé noci neustálým opakováním svých pohybů. Oproti jiným soudobým akčním hvězdám však byl vždycky také trochu komik, a tak se zrodil jeho recept na úspěch - akční komedie, v nichž Jackie často hrával sice extrémně agilního borce, ale mnohdy stále nešťastníka nebo smolaře.

Arnie východu

V roce 1971 Jackiemu pomohla další náhoda. Stal se totiž stunt doublem (= kaskadér zastupující herce) pro Bruce Lee. Legenda akčního filmu, která výrazně pomohla nakopnout pozdější osmdesátkové pojetí akce (Arnie, Sly) si Jackieho oblíbila a ujala se ho. Jak asi víte, Bruce Lee nedlouho poté předčasně zemřel. Jackie byl však víc než schopný na jeho odkaz navázat.

Jeho první film přišel v roce 1973. Nešlo o žádný trhák a Jackie pochopil, že chce-li skutečně uspět, nebude se moct omezovat jen na Hong Kong. Začal se proto učit anglicky a přejal do značné míry i anglickou persónu. Říkal si "Jack", ačkoliv jeho původní jméno je Kang-šeng. Pro dyslektika bylo učení se angličtiny o to náročnější - jak ale dokazuje jiný cizojazyčný herec akčních filmů, totiž Arnold Schwarzenegger, i svalovci zvyklí dřít se mohli prosadit mimo svou rodnou zemi.

Úspěch přicházel pomalu a po dávkách. Až na konci 70. let, po řadě provarů a lokálních filmech, Jackie zaskóroval s filmy jako Had ve stínu orla nebo původním Opilým Mistrem (Legenda o opilém Mistrovi je vlastně jeho pokračováním). Proslavil se výkony, při nichž mnohokrát riskoval zdraví. Zlomeniny, spáleniny, vykloubené končetiny, nic z toho nebylo Jackiemu cizí. Až se z toho stal jeho trademark. Arnoldovi pomohly ke slávě kulturistické soutěže, Jackiemu zranění.

Dnes se však může ohlédnout za svou dráhou a říct, že to za to nejspíš stálo. Z Jackieho Chana je celosvětově asi nejznámější čínský herec, a ačkoliv kvůli tomu musel upravit své já, strávit řady dnů v nemocnici a po víc jak dekádu nebylo vůbec jasné, zdali uspěje, svůj sukces si doslova a do písmene vydřel!

Legenda o opilém Mistrovi začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný