1. července 2019 06:30

Jaká je budoucnost Hvězdné brány? Ve hře jsou nové filmy i seriály

Dočkáme se čtvrtého seriálu nebo filmového rebootu?

Letos je to již čtvrt století, co do kin vtrhl cooltovní biják Hvězdná brána. Původně byl zamýšlený jako první díl trilogie, ze snímku Rolanda Emmericha ale nakonec jako Fénix povstalo trio seriálů, nejpopulárnější z nichž byla Hvězdná brána (Stargate SG-1) s Richardem Deanem Andersonem. Výročí od premiéry filmu kazí jediná drobnost – je to také už sedm let, co skončil poslední ze zmíněných seriálů.

Poslední zářez jménem Stargate Universe (u nás Hvězdná brána: Hluboký vesmír), který měl ságu přiblížit dnešním seriálovým peckám, odešel na věčnost nečekaně v květnu 2011. Vzal s sebou celé rozpracované univerzum čítající přes 300 seriálových dílů, řadu knih, komiksů, dva DVD filmy a také několik nedokončených videoher.

Po dlouhé době, kdy se Hvězdná brána jako značka skoro začínala vyrovnávat Star Treku, se tedy její vrátka najednou zavřela. Dnešní touha po nostalgii by ji však konečně mohla zase rozevřít!

Jak možná víte, Hvězdná brána po roce 2010 neskončila jenom kvůli tomu, že byla stále natáčena v duchu 90. let (zatímco jiné seriály jako Ztraceni nebo Hra o trůny poskočily do nového milénia). Držitelé práv značky Hvězdné brány, studio MGM, se v témže roce rovněž zapotácelo nad propastí a muselo vyhlásit bankrot. Osm let poté se ale MGM vracejí síly do života, což může znamenat i nový život Hvězdné brány.

První vlaštovkou je online distribuční platforma Stragate Command, na níž můžou zámořští fanoušci (legálně) nakoukávat všechny seriálové Hvězdné brány. Pro platformu již vznikla i webová minisérie Stragate Origins, která stopuje kořeny brány v první polovině 20. století. Právě vzhled Origins ovšem naznačuje, že bude renovace Hvězdné brány možná trochu pomalejší, než by se fanouškům líbilo.

Origins, krom svých problémů s kánonem ságy, totiž po čertech smrdí korunou. Upřímně, existují lepší fanouškovské filmy než krátká minisérie. Je však znát, že studio hledá způsoby, jak do světa Hvězdné brány zase naskočit. To však nemusí nutně znamenat, že se výsledek bude zamlouvat pamětníkům.

Podobně je tomu v případě snahy o restart čistě filmové ságy v režii Emmericha. Jak již padlo, Hvězdná brána měla být původně trilogií. A Emmerich by tuto vizi rád naplnil v nové sérii filmů, které by ignorovaly jak snímek z roku 1993, tak i seriálové univerzum.

Po nemastných neslaných výsledcích druhého Dne nezávislosti se ovšem i tato vize zřejmě znovu odsouvá. Co tedy zbývá? Nejspíše jiný druh sázky na jistotu. Nostalgie je dnes lepší investicí než leccos jiného, alespoň ve světě zábavy. Někdejší producent seriálu Joseph Mallozzi se tak nechal slyšet, že jej zajímá, co MGM po konci Emmerichových plánů vlastně zamýšlí.

Jednou z možností je restart seriálového světa v novém duchu – to by však pravděpodobně rozezlilo hlavní cílovku, tedy někdejší fanoušky. Pravděpodobnější tak je cosi v duchu Star Treku: Nové generace. Navázání na původní svět, ale s jistým generačním rozdílem – noví hrdinové, inovované zasazení a další modernější nápady. Výsledek by mohl připomínat spíše Stargate Universe než původní Hvězdnou bránu. Na druhou stranu by se nejspíš odehrával v naší galaxii, nikoliv v kosmických dálavách.

Snahu oživit Hvězdnou bránu v její původní seriálové podobě má i iniciativa Stargate Now, do jejíchž řad se začali zapojovat i někteří původní představitelé. Nakolik může "petice" přimět MGM k činnosti, je ovšem otázkou...

O všem tak jako obvykle rozhodnou zejména peníze a zájem publika. Ve světě, kdy se Star Trek a Star Wars těší z dalších pokračování v kinech i v televizi, by se ovšem prostor pro další cesty skrze chapa’ai nejspíše najít dal. Možností je koneckonců strašně moc...

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný