27. prosince 2023 16:10
Adam Vala

5 hororových propadáků, které se časem staly kultovkami

Ne všechny zdařilé snímky se dočkají adekvátní pozornosti hned po svém uvedení. Následující pětice hororů si musela cestu k divákům najít hodně bolestivě...

Podobných případů jsou dějiny filmu plné. Ve své době nedoceněný a nepochopený snímek si může postupem času vybudovat kultovní status neboli velkou oblibu v určité (povětšinou docela specifické) komunitě. V češtině bývá s označením „kult“ nakládáno docela volně, původně se však jednalo o vytvoření tvrdého jádra fanoušků daného filmu, kteří se na něj rádi opakovaně dívají, citují z něj hlášky, nebo se dokonce převlékají za jeho postavy. Podívejte se na pětici inspirativních hororových kousků, jež si navzdory těžkému startu k divákům našly cestu.

5) Na prahu temnot

Dávno předtím, než se Kathryn Bigelow stala díky válečným dramatům Smrt čeká všude či 30 minut po půlnoci jednou z nejvýraznějších režisérek Hollywoodu, si připsala i kultovní hororový zářez. Svérázný mix upířiny, morálního hororu a moderního westernu, který by mohl zaujmout hlavně fanoušky Stmívání – ovšem v mnohem špinavější, poctivější, osmdesátkové podobě. I kvůli své neotřelosti snímek kiny jen prošuměl, koneckonců tou dobou měli diváci k dispozici konvenčnější upírská představení. Ale zapomenut by být rozhodně neměl!

4) Jennifer's Body – Bacha, kouše!

Bizarní český název komerčnímu úspěchu rozhodně nenapomohl, ovšem zklamání se samozřejmě odehrálo především v amerických kinech. Za snímkem přitom stála Diablo Cody, tehdy čerstvá držitelka Oscara za dramedii Juno, a hlavní roli obsadila hvězda dvou transformeřích příběhů Megan Fox. Na papíře atraktivní feministický horor však diváky nezaujal a na několik let zapadl. Až díky rozmachu hnutí #MeToo se ukázala jeho nadčasovost a společensky uvědomělý horor o sexy středoškolačce se dočkal uznání.

3) Donnie Darko

Problémy provázený debut Richarda Kellyho je spíše mysteriózním thrillerem než hororem v tradičním slova smyslu, ale trable spojené s dospíváním jsou pro leckoho větším hororem než maskovaný zabiják vyskakující zpoza každého rohu. Kritici film spíše chválili, diváci si k němu cestu ale zpočátku nenašli – jednak kvůli připomínce tragického střílení na Columbine High School v roce 1999, jednak i kvůli nešťastné premiéře měsíc po útocích z 11. září. Takhle specificky znepokojivý film o prožívání izolace během dospívání se ale jen tak nevidí.

2) Věc

Diváci v polovině roku 1982 přijali znepokojivý horor Johna Carpentera spíše rezervovaně a dávali přednost přece jen konvenčnějšímu děsu v podobě filmu Poltergeist. Zatímco v kinech si snímek vedl jen lehce podprůměrně, kritici jej nesnášeli a psychologický horor si odnesl i několik cen pro nejhorší film roku. Postupem času se však adekvátní pozornosti dočkaly hlavní přednosti, díky nimž se Věc řadí k nejzajímavějším hororům všech dob – hrůzostrašné praktické efekty, nervydrásající soundtrack a nepolevující trápení skupiny postav v izolovaném prostředí skýtajícím nebezpečí na každém kroku.

1) Rocky Horror Picture Show

O čele žebříčku snad ani nemůže být pochyb. Hororový muzikál, který je zároveň parodií sebe sama, se během své premiéry v polovině 70. let velké pozornosti nedočkal – postupem času se však doslova ztělesněním sousloví „kultovní film“. Druhý a stále neukončený život našel v půlnočních projekcích, často spojených s převlékáním diváků do filmových kostýmů. Bizarní dílo Jima Sharmana se dočkalo i divadelních adaptací, stalo se ikonou LGBT komunity, popkulturním fenoménem i manifestem nespoutané sexuality. A výčet superlativů by mohl pokračovat donekonečna…

Zdroj: Autorský článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný