3. února 2016 15:13

Hiro z Hrdinů vs. pan Úžasňák: 6 nejlepších superhrdinů, kteří nepocházejí z komiksu

Zrozeni mimo papír.

Od Kapitána Ameriky po generála Zoda byla většina populárních filmových superhrdinů (a superzáporáků) původně vytvořena před půl stoletím pro komiksové sešity. Jenže móda superhrdinů od té doby nabrala pořádnou trakci – a řada chytrých náhledů na celý tenhle žánr tak vznikla později jen ve filmové podobě. Naše sobotní Kronika, neboli pojednání o tom, že s velkou mocí přichází velká chuť ničit svět, patří zrovna mezi takové! Vzpomněli jsme si tedy na šest dalších podobných nápadníků.

Hancock

Rád si dopřeje dostatek alkoholu a víc než s padouchy má problém s právníky. Hancock s Willem Smithem ovšem není jen tak nějaký zlodějíček, nýbrž někdejší vyhořelý superman. Byť se film sám o sobě ve své druhé půlce na kvalitě trochu propadl, nezapomenutelná a chytře zábavná první polovina stále stojí za hřích! Cesta k Hancockovi a podobným lahůdkám 21. století však byla dlouhá a strastiplná...

Toxický mstitel

Superhrdinské vody totiž rozčeřil již v 70. letech Superman, avšak svět na skutečnou hitparádu v pláštěnkách ještě nebyl připraven. Příkladem za všechny budiž superhrdinský biják s velkým B jménem Toxický mstitel. Zmutovaný uklízeč tu pronásleduje nejrůznější šikanátory a sígry a dodnes si drží kultovní kvalitu – to však nic nemění na jeho vpravdě amatérském zpracování.

Darkman

Od 90. let a úspěchu prvního Batmana si mnozí filmaři usmysleli, že teď je konečně ten správný čas na filmové superhrdiny. Bohužel, nebyl. Jako spásný příklad za všechny přibíhá Darkman, v němž se Sam Raimi (později Spider-Man) rozhodl přijít s temným vědátorem na cestě pomsty. Film se však skládal tolik poct prastarým pulpovým hororům, že nebyl stravitelný pro nového diváka. Raimi si tak na svůj trhák musel ještě počkat.

David Dunn

Dávno předtím, než se M. Night Shyamalan propadl na tvůrčí dno, natočil jeden z nejlepších původních superhrdinských filmů vůbec – slavného Vyvoleného. Nejenže s ním pomohl konečně nakopnout éru vážných superhrdinských bijáků. Thriller, jenž brilantně a postupně demaskuje svou žánrovost, se navíc může pochlubit superhrdinou s tváří Bruce Willise. Řekněte, který superhrdinský snímek to má!

Hiro Nakamura

Superhrdinové po své filmové explozi od roku 2000 zanechali výraznou stopu i v televizi, nejpamátečněji zřejmě v klasice Hrdinové. I když tenhle seroš později degradoval rychleji než měsíc otevřený vlašák, jeho nezapomenutelná první řada ale stále píše! A památný nenápadný Hiro, zvládající cestování časem i porcování katanou, je tu ze všech nejlepší!

Úžasňákovi

Vrcholný superhrdinský film bez komiksové předlohy však paradoxně patří animátorům. Když už se studio Pixar do nějaké látky pustí, výsledek je většinou nezapomenutelný. V případě Úžasňákových byl snímek z roku 2004 dokonce tak geniálním amalgámem komiksových témat, že si mnozí nemohli nevšimnout pozdější podobnosti filmu z třetím Iron Manem.

Díky své svobodě vůči předloze mohou zkrátka originální superhrdinové zkoušet věci, které jejich papírové odnože nikdy nemohly. A výjimečná je v tom – zejména ve své druhé polovině – i Kronika. Mrkejte na to v sobotu od 22.05 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný