27. prosince 2021 00:04

Krátká historie filmového (a seriálového) Herkula: Kdo ho zahrál nejlíp?

Antická legenda má mnoho tváří. Které byste měli znát?

V sobotu večer na COOLu zjistíte, jak se zrodil Herkules. Kellan Lutz se ve filmu Rennyho Harlina (Smrtonosná past 2) představí jako antický superman, který je předurčen k velkým věcem – nikoliv nadarmo ostatně Herkules inspiroval celé davy následovníků včetně prototypálních superhrdinů. Není to nakonec poprvé, co se objevil před kamerou – tady máte jeho nejzásadnější představitele!

06) Kirk Morris

Ačkoliv první film s Herkulem pochází již ze 30. let, skutečně populárním se tenhle hrdina stal až o tři dekády později. Kirk Morris se představil v devíti filmech v první polovině 60. let a navíc si zahrál i pár dost podobných hrdinů – italský film byl totiž svého času velkou zásobárnou dobrodružných příběhů, v nichž muži s vypracovanou muskulaturou zachraňovali sexy ženštiny a bojovali proti nejhrůznějším potvorám. Morrisův příspěvek do žánru dnes znají pouze jeho znalci, přesto mu patří prim za první velké ztvárnění slavného hrdiny na stříbrném plátně.

05) Mark Forest

Velmi podobného a stejně tak italského ražení je i náš další geroj na holení. Forest vyhrává kontumačně – pracoval totiž ve stejné éře, ale střihl si Herkula dokonce v deseti filmech. Také on si zahrál i Herkulova synka Macista a také on hrál v nemlich podobných bijácích jako Morris. Žánr filmů zasazených do starověku (respektive velmi fikční, modernizované verze starověku) byl do krachu Kleopatry v roce 1964 velmi silný. Právě kvůli kolapsu epického filmu však Herkules musel z plátna alespoň na chvíli slézt.

04) Lou Ferrigno

Na Olymp popularity se tak Herkules vrátil až o dvacet let později. I jeho největší (metaforicky i doslova) osmdesátkový představitel však tak trochu kopal druhou ligu. Ano, Ferrigno byl svého času největším konkurentem Arnolda Schwarzeneggera, a to nejen obskurním jménem, ale i bizarně napuchlým svalstvem. Zatímco Arnie se však vypracoval až do Hollywoodu, Ferrigno si krom Herkula nejslavněji střihl televizního Hulka a... dál už bohužel nepokračoval. Naštěstí nebyl všem dnům konec, blížila se totiž doba, kdy si Herkula zahráli i herci, kteří krom svalů disponovali i hereckým talentem.

03) Kevin Sorbo

Konečně totiž míříme k někomu, koho znáte! Kevin Sorbo hrál Herkula jak ve vlastním devadesátkovém seriálu (1995–1999), tak se občas mihl i ve spřátelené Xeně. Na rozdíl od jednorázových, ač častých filmů z let minulých seriálový Herkules disponoval možností oslovovat miliony diváků pravidelně. A tak není divu, že Sorbova verze pro mnohé z nás byla „tím pravým Herkulem“, a vůbec nevadí, že se celý seriál točil na Novém Zélandě, tedy náramně daleko od skutečného Středomoří.

02) Dwayne Johnson

Že to má Herkules těžké, naznačuje i pár let stará verze se samotným Rockem, jenž se chlubí nejen impozantní figurou, ale i hereckým umem jako stvořeným pro podobné hrdiny. Rockova verze dokonce co-by-se-za-nehet-vešlo drží i jistou věrnost antickému obrazu Herkula, tedy skutečnosti, že nejde o čistokrevného klaďase, ale že má i své temné momenty. Setsakra temné! Výsledný film, jenž mimochodem v kinech potkal právě Zrození legendy, však nakonec nevydělal tolik, aby se Rock mohl vrhnout na pár pokračování.

01) Tate Donovan

Pokud bychom tak ve změti nejrůznějších problematických (a mnohdy béčkových) filmů měli najít nějakého reka, který si zaslouží poctu nejvyšší, bude jím pozapomenutý kreslený Herkules z půlky 90. let! Je to disneyovský Herkules se vším všudy, Donovanův obličej byste tak ani nepoznali, to hlavní je, že propůjčil postavě své hlasivky. Jelikož se však Herkules prokázal být mimořádně problematicky zfilmovatelnou postavou (už jen kvůli tomu, že jím jsou inspirovány davy dnes populárnějších následovníků), musíme téhle verzi Herkula připsat body především za zábavnost! V české verzi, pravda, Donovanův hlas předaboval Zdeněk Hruška. Napsat, že je „nejlepším Herkulem filmových dějin Zdeněk Hruška“, se ale bohužel neodvažujeme...

Herkules: Zrození legendy začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný