8. dubna 2022 15:00

5 herců, kteří ve filmech nejvíckrát zemřeli: Zapomeňte na Seana Beana, ten mezi rekordmany chybí

Umírání na filmovém plátně je specifickou disciplínou, která má své oficiální šampiony. A některá jména vás nejspíš překvapí.

Ano, jistě, my víme, že víte. Titul nejčastěji umírajícího herce před kamerou má v rukou Sean Bean, o čemž dokonce vzniklo množství zábavných memů. Jenže ve skutečnosti se tento anglický herec, který stihl skonat jako Boromir v Pánovi prstenů či Ned Stark ve Hře o trůny, překvapivě nevejde ani do první desítky nejčastěji umírajících herců.

Analýza z roku 2020 vycházela z 1 500 nejpopulárnějších herců podle mezinárodní databáze IMDb a dat webu Cinemorgue, který se specializuje na evidenci smrtí na filmovém plátně. Soudě dle těchto dat si Sean Bean do roku 2020 připsal 23 fikčních úmrtí – jistě důstojný výsledek, ovšem špička tohoto bizarního žebříčku je přece jen někde jinde. Kterých pět populárních herců se tedy odebralo do věčných lovišť v největším počtu případů?

5) Dennis Hopper

Proslulý hollywoodský bouřlivák si před svou reálnou smrtí v roce 2010 připsal úctyhodných 41 filmových skonů. Nejslavnějším příkladem je zřejmě jeho konec v thrilleru Nebezpečná rychlost, který se dokonce umístil na čele žebříčku nejuspokojivějších smrtí filmových padouchů. Ovšem ani v dalších slavných snímcích jako Bezstarostná jízda, Modrý samet, Vodní svět či Pravdivá romance jej nepotkal zrovna příznivý osud.

4) Vincent Price

Bramborová medaile putuje do USA, kde se narodila hororová ikona, kterou nalezneme přece jen trochu hlouběji v kinematografických dějinách. Vincent Price se totiž na divadelních prknech i filmovém plátně začal objevovat už v druhé polovině 30. let. Největší slávy ale dosáhl díky béčkovým hororům z 50. let a gotickým hrůzám (především podle E. A. Poea) v dekádě následující. Filmy jako Jáma a kyvadlo či Zánik domu Usherů se zlatým písmem zapsaly do dějin filmu – ačkoli životnosti Priceových postav příliš nenapomohly. Stejně jako Hopper si Price připsal 41 fikčních smrtí.

3) Lance Henriksen

O celou desítku skonů více, tedy 51, má na kontě newyorský rodák se švédskými kořeny, který se stejně jako většina dalších hvězd v tomto seznamu nevyhýbá hojné účasti v brakovějších vodách kinematografie. Snad nejslavnější úmrtí si Lance Henriksen připsal v rámci vetřelčí série, a to hned dvakrát – Vetřelce z roku 1986 ještě přežil, ovšem třetí díl z roku 1992 již ne. Přesto se ještě jednou vrátil v problematickém snímku Vetřelec vs. Predátor z roku 2004, kde padl na oběť Predátorovi. Navíc podlehl i zlému Arniemu v prvním Terminátorovi a asi ani nemá smysl zdůrazňovat, jak dopadla jeho kreace v podvratném westernu jménem Mrtvý muž…

2) Christopher Lee

Slavný londýnský herec byl dlouho v čele žebříčku díky 60 odchodům ze světa, postupem času však musel i tuto pozici opustit. Až do své (skutečné) smrti v úctyhodných 93 letech natáčel – a umíral. Během své pět a půl dekád trvající kariéry, na jejímž sklonku získal množství nových fanoušků díky roli Sarumana v Pánovi prstenů, byl mnohokrát rozsekán, otráven, rozčtvrcen či upálen. Potkalo ho dokonce i samovznícení, ovšem za největší množství svých smrtí vděčí dlouhodobému hraní Drákuly – a je asi jasné, že tento záporák musel na konci většiny svých filmů zhynout.

1) Danny Trejo

65 smrtí a stále pokračujeme! Rodák z Los Angeles v mládí holdoval drogám a kriminalitě, odseděl si 11 let ve vězení. Když se pak po čtyřicítce poprvé postavil před kameru, jeho životní zkušenosti ho předurčily k rolím padouchů a drsných zabijáků. Trejo se navíc rozhodně nezdráhá účastnit béčkových i céčkových produkcí, díky čemuž se každoročně bez problémů objeví zhruba v desítce filmů. První smrt si připsal v Touze smrti 4 z roku 1987 a od té doby vrší jeden skon za druhým. Je tak jen otázkou času, než bude tento trend tematizován v dalším díle série, kde hraje hlavní roli – uvolněný akčňák by se mohl jmenovat „Machete umírá“…

ZDROJ: Bloody Disgusting

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný