Herci odešli z premiéry Oppenheimera. Začali tím velký boj o osud Hollywoodu
Odstartovala akce, která zcela ochromí fungování srdce filmového průmyslu. Diváci už brzy pocítí následky.
Jednání s filmovými studii zkrachovala a hollywoodští herci vstupují od pátku 14. července do časově neomezené stávky. Připojují se tak ke svým scenáristickým kolegům, kteří stávkují už od května. Herci i scenáristé stávkují společně poprvé od roku 1960, což bude znamenat úplné zastavení všech amerických filmových i televizních produkcí.
Vše začalo symbolicky odchodem slavných herců z londýnské premiéry filmu Oppenheimer. Jeden z nich Matt Damon vysvětlil, že kvůli osekávání poplatků za přeprodej vysílacích práv nebo reprízovaní, hrozí mnoha řadovým hercům, že jejich roční příjmy nenaplní minimální limit zdravotního pojištění a nebude jim tak hrazena ani základní lékařská péče. "To je naprosto nepřípustné,“ zdůraznil Damon. Spolu s ním z premiéry odešel třeba i Cillian Murphy, Emily Blunt či Kenneth Branagh.
Požadavky i obavy herců při vyjednávání nové kolektivní smlouvy jsou dost podobné těm, kvůli nimž vstoupili do stávky scenáristé. Nástup streamovacích platforem vede k osekávání smluv a ztrátě většiny benefitů, které hercům historicky kompenzovaly nejistou povahu jejich řemesla, kdy často čekají, zda budou najati na další projekt. Herecká sdružující odborová organizace SAG-AFTRA má celkem 160 tisíc členů, z nichž 98% stávku podporuje.
Největší spory navenek vyvolává nástup nových technologií, zejména umělé inteligence. Odbory chtějí záruky, že budoucí smlouvy neumožní, aby studia nahrazovala herce jejich digitálními podobiznami bez jejich svolení a náležité finanční náhrady. Sarkasticky nadneseným způsobem tuto situaci přiblížil třeba nedávný díl populárního sci-fi seriálu Černé zrcadlo.
Podle vyjádření obou stran je k nalezení kompromisu zřejmě ještě hodně daleko. „Upřímně, nemohu uvěřit, jak moc jsme si vzdáleni v tolika věcech. Jak se odvolávají na chudobu, že přicházejí o peníze zleva i zprava, když přitom dávají stovky miliony svým ředitelům. Je to nechutné,“ prohlásila prezidentka odborů Fran Drescher, která je českým divákům známá třeba jako herečka ze seriálu Chůva k pohledání.
Ze strany filmových studií zaznívají hlasy o přehnanosti požadavků odborů v době, kdy se celý průmysl ještě vzpamatovává z dopadů pandemie COVID-19. „Mají očekávání, která prostě nejsou realistická. Dále tak přidávají k výzvám, kterým musí tenhle byznys čelit, což mi upřímně řečeno přijde hodně znepokojivé,“ řekl televizi CNBC Bob Iger, šéf Disneyho.
Pravidla stávky zahrnují, že herci v době jejího trvání nemohou natáčet, ale ani se účastnit slavnostních premiér, filmových cen, festivalů či fanouškovských akcí. Zapovězeno je taky poskytování rozhovorů nebo propagace již hotových projektů na sociálních sítích. Již brzy se dočkáme oznámení odkladů všech filmů, pořadů a seriálů, které se právě natáčejí nebo se mají začít natáčet během podzimu.
Zdroj: Variety