14. prosince 2020 12:00

Kam se vlastně poděl Anakin ze Star Wars? Hayden Christensen podlehl temné straně béček

Jak se po Star Wars vyvinula kariéra Haydena Christensena?

V roce 2014 šel do kin historický akčňák Temný bojovník. Hayden Christensen se v něm představil jako mladý křižák, který musí spolupracovat s legendárním zbojníkem Nicolasem Cagem, aby pomohl prchajícímu korunnímu princi. V příjemně stylovém béčku nejvíc zaujalo, že se Hayden Christensen, proslavený jako Anakin Skywalker v prequelech Star Wars, opět chopil meče – byť ne světelného. Kam se vlastně vytratila kdysi slavná tvář ještě slavnější značky. A nečeká ji náhodou comeback?

Nebude asi přeháněním tvrdit, že Hayden po Star Wars nikdy neměl žádný pořádný film. Zřejmě nejslavnějším pokusem o návrat bylo lepší akční béčko Jumper, to ale mělo premiéru v roce 2008 a bohužel se neujalo natolik, aby si vysloužilo pokračování.

Hayden se sice čas od času nechává slyšet v tom smyslu, že mu ústup ze slávy příliš nevadí, a možná to bude i pravda. Nezdá se však, že by se snažil hrát méně.

Od Pomsty Sithů totiž hrál v 15 filmech (!), nezdá se tedy, že by ho ambice doopravdy opustily. Žádný z filmů, v nichž se později objevil, ale nevzbudil výraznější zájem diváků ani kritiků, a tak Hayden stále natáčí hlavně levnější béčka, která profitují z jeho někdejší anakinovské éry.

Co Hayden dělá, když netočí? V roce 2015 si koupil farmu a Hollywoodu se spíše straní. V rozhovoru pro LA Times rovněž naznačil, že vlastně sám trpí určitým zklamáním ze Star Wars a jeho slavné role – nechal se totiž slyšet, že prý „není hoden slávy“, kterou mu Star Wars přinesly. Formuloval to sice tím způsobem, jako by nechtěl mít další kariérní cestu „příliš snadnou“, v jeho vyjádřeních však velmi snadno najdete smutný podtón.

Může za slabší ohlasy na prequely jeho výkon v roli Anakina? Možná částečně. Skutečnost je nicméně taková, že byl Hayden zkrátka ve špatnou dobu na špatném místě. Nikdy nešlo o výjimečný herecký talent k tomu, aby rozehrál nějaký herecký koncert, na jednodušší žánrové role by ale v klidu stačil.

Bohužel, od příběhu o vzniku Dartha Vadera měli všichni přehnaná očekávání, jež Hayden (i vlivem Lucasovy režie) nikdy nemohl naplnit. To, že posléze nedostával mnoho šancí v dalších áčkových filmech, pak vlastně není nic překvapivého.

Ale není to ostatně ani nic moc nového. Když se podíváme na původní trilogii, na kterou fanoušci obvykle nedají dopustit, jen Harrison Ford její éru přežil bez ztráty kytičky – a mohl za to hlavně úspěch jeho Indiana Jonese. Mark Hamill a Carrie Fisher se v Hollywoodu nijak výrazně neuchytili. Hamill sice našel nakonec místo v dabingu, kde zářil hlavně jako animovaný Joker, i tak dlouho pracoval docela v ústraní. On a Carrie se znovu dostali do popředí až díky obnovené nostalgii po časech původní trilogie. Ve srovnání s nimi to ale měl Hayden rozhodně složitější, protože se prequely jednoduše neproměnily v milované klasiky.

Hayden je tak ve skutečnosti spíše pravidlem, nikoliv výjimkou mezi osudy herců, kteří po Star Wars do velké míry zmizeli (ve Fordových šlépějích šli jen Natalie Portman a Ewan McGregor). Jak jsme ale zjistili 13. prosince 2020, brzy ho čeká comeback, jelikož se v novém seriálu s Obi-Wanem Kenobim vrátí do role Dartha Vadera. Že vám vrtá hlavou... jak? Nejste sami, uspokojivou odpověď ale zatím nemáme!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný