12. prosince 2022 00:05

4 nejlepší fantasy, které chtěly nahradit Harryho Pottera

Každý chce být vyvoleným! Kdo se o tuhle fantasy pozici rval nejvíc?

Harry Potter ovlivnil nejen generací čtenářů a diváků, ale i filmařů. Páteční večer na Prima COOL vám přitom připomene jeden z filmů, který by na Harryho rád navázal – Probuzení tmy. Jeho hlavní hrdina v sobě odhalí nadpřirozené schopnosti a už se to veze. Zlo proti dobru, bájný úkol, záchrana světa... však to znáte. Podobně na tom ale byli nemlich všichni podobní hrdinové, kteří doufali ve status nového Harryho Pottera.

4) Percy Jackson

Jedním z prvních snaživců byl film Percy Jackson: Zloděj blesku a ne nadarmo od něj mnozí očekávali nástupce mladého kouzelníka s jizvou na čele – první film o moderním polobohovi ostatně natočil Chris Columbus, který zrežíroval i první dva Potterovy příběhy.

Výsledek nicméně zrovna dle vysokých očekávání nedopadl. Percy sice vyplodil i druhý díl s podtitulem Moře nestvůr a chvíli se šuškalo o možnosti natočit i trojku. Amerikanizované prostředí ruku v ruce se snad až příliš sympatickým hlavním hrdinou na diváky ovšem platilo o něco hůře než u Harryho.

3) The Magicians

Jiným receptem na navázání úspěchu je zkusit totéž, ale v televizi! Koneckonců seriálová Hvězdná brána by o tom mohla říct svoje. Stejnou cestou se vydal i seriál The Magicians z produkce Syfy, kde mimochodem rovněž běžela právě Hvězdná brána.

Zdejší premisa umně kopíruje elementy Harryho Pottera, především vyvolence na škole pro kouzelníky; namísto britské školy pro mlaďochy však tentokrát přichází s univerzitním zasazením, což dovoluje vsadit na trochu drsnější a dospěláčtější motivy.

2) Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Není to škola, nýbrž sirotčinec, princip je ale stejný. Paní Peregrinová s tváří Evy Green ve svém zvláštním domě přechovává děti, které svými schopnostmi připomínají X-Meny.

Namísto čiré magie byl Sirotčinec slečny Peregrinové podstatně temnější a hororovější – ale zase ne tak moc. Přidejte trochu časových hrátek na způsob třetího Pottera a vyjde vám film, který chtěl zjevně nakopnout novou sérii. Bohužel se mu to ale nepodařilo, což je škoda už proto, že v únoru 2021 vyšel už šestý knižní díl.

1) Fantastická zvířata a kde je najít

Možná, že jsme však čekali tak dlouho, že bude Harryho pravověrným nástupcem další série ze světa čar a kouzel – totiž Fantastická zvířata!

I když jim chyběl klasický potterovský recept (obvykle obsahující dítě nebo chlapce, který zjistí, že má magické schopnosti a postupně s nimi roste), díky cvrnkání do potterovských kulis tenhle biják od začátku vykazoval potenciál na hodně solidní sérii. Jak dlouho se magizoolog Mlok Scamander udržel v kinech? Nakonec se dočkal tří filmů z plánovaných pěti, což... není úplně veselá bilance, no.

Probuzení tmy začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný