15. září 2017 15:38

GALERIE: 5 skrytých odkazů v hororu To! Čeho všeho jste si nevšimli?

Hororová pecka To kromě děsivého klauna nabídla i plno skrytých odkazů. Víte o všech?

Teď už všichni víte, co přesně se vznáší ve stokách městečka Derry. S největší pravděpodobností už jste totiž viděli horor To podle stejnojmenné knihy spisovatele Stephena Kinga, a tak máte celkem dobrou představu, jaké hrůzy mohou zdejší obyvatele potkat například v koupelně, knihovně nebo třeba obyčejné garáži.

Snímek o několika dětech a jejich snaze překonat svůj strach a porazit tajemnou entitu jménem To však nabízí i mnohem víc než jen pouhé lekačky a pár drsnějších vražd. Režisér Andy Muschietti ho taky protkal plno různými referencemi a dalšími vtípky, které buď skládají hold předloze, nebo jinak odkazují na další díla spisovatele Kinga. O jaké věci jde?

1. Želvy

Když Ben, jeden z hrdinů filmu zahlédne želvu v jezeře, svede to asi většina diváků na nevinnou dětskou představivost. V pravdě je za tím ale mnohem víc. V knize totiž existuje želva jménem Maturin, která je stejně tak tajemná a stará, jako vražedné To. A je to právě Maturin, který loserům poradí, jak mohou To porazit. Dalším odkazem budiž LEGO stavebnice želvy, kterou Bill upustí na zem v momentě, kdy doma zaslechne podezřelý zvuk. Chytré odkazování.

2. Stan odchází jako první

Kdo četl knihu, ten možná pochopil, z jakého důvodu se postava Stana rozhodla odejít v průběhu závěrečného slibu jako první. Stan totiž nikdy nechtěl vstoupit do starého domu, bojovat s ďábelským klaunem a vlastně ani překonat svůj strach. A přesně proto, že se mu to jako jedinému nepodařilo, zrcadlí jeho brzký odchod z prvního filmu také brzkou smrt ve druhé části. Chudák Stan.

3. Eddieho tričko

Osmdesátková atmosféra se ve filmu povedla, o tom žádná. Mezi chytré odkazy pak jistě patří i jedno z triček, které na sobě má malý Eddie. Na tričku je totiž ozubené auto, které neodkazuje na nic jiného, než jinou knížku Stephena Kinga jménem Christine, která – jak jinak – obsahuje vražedné auto. Sice nemá zuby, ale smrtelné je i tak.

4. Světýlka

Kam To mizí každých 27 let? Jestli jste si představovali nějakou prosluněnou pláž, vychlazené drinky a plno volnočasových aktivit, pak jste na omylu. Vzpomínáte ve filmu, když Pennywise otevřel pusu, vyšel z ní klon Vetřelce a tomu z pusy svítila oranžová světýlka? V originále se jim říká Deadlights a přesně tam se tajemné To každých 27 let ubírá. A ne, ty pláže tam fakt nejsou.

5. Miluju Derry

Těsně předtím, než Patrick Hocksetter, jeden z násilnických holomků ve filmu zaběhne do tunelu a narazí na nepříjemně hladového Pennywise, vznáší se před ním balónek. A pozornější diváci si mohli všimnout, že na balónku stál nápis: „I heart Derry“. To je odkaz na jednu z prvních obětí v knížce, kterým byl gay Adrian Mellon. Toho napadli občané Derry poté, co měl na sobě šílený klobouk se stejným nápisem, což vedlo k jeho pádu z mostu a konečně i setkání s Pennywisem. Au.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný