29. ledna 2024 00:07

5 filmů z 21. století, které se pokusily o zásadní společenský komentář

Jaký máte názor na Filmy S Názorem?

Připravte se na společenskou alegorii – v neděli večer nás na COOLu bude chránit Robocop z roku 2014. Nepůjde v něm však jen o příběh poldy Murphyho, který je zastřelen padouchy a obrozen jako robotický polda. Podobně jako se původní Robocop vyjadřoval k tématu policie i filmových krváků, také nový Robocop totiž činí aluze na problémy skutečného světa. Řadí se tak mezi hrstku nových filmů, které se pokusily spáchat na divácích zásadní společenský komentář.

05) Logan: Wolverine

Většina lidí si filmy s poselstvím představuje jako utahané intelektuální bijáky, které se odehrávají v jedné místnosti přeplněné chytráky v rolácích a sáhodlouhými monology. Příkladem skutečnosti, že tomu tak není vždy, je celá baterie starých filmů. Třeba Vetřelci nebo první Rambo si pohrávaly s aluzí na vietnamskou válku, nové generace si však žádají nové myšlenky! Poslední Wolverinův film Logan takto dal vzniknout nejen krutopřísné komiksové drsárně, ale naservíroval divákům i hned několik chytrých morálních poučení. Vedle stařecké nostalgie po lepších časech nebo nutnosti vyrovnat se s hříchy minulosti třeba není bez zajímavosti, že Wolverinova dívčí nástupkyně platí za latinoamerickou přeběhlici – což je téma, které v USA v posledních letech rezonuje víc než kdy dřív...

04) Temný rytíř povstal

Jak ale věděla už Leni Riefenstahl (nebo třeba Sergej Ejzenštejn), „filmy s myšlenkou“ nemusejí kopat jenom za liberální družstvo, nýbrž i docela odlišný přebor. Temný rytíř povstal tak patří mezi relativně méně časté konzervativní příklady filmu s poselstvím. Máme tu bohatého miliardáře, kterému jdou po krku rozlícené revoluční davy v čele se zlým teroristou, on však nakonec třídní boj spolu s policií a armádou pošle do pekel. A navíc se (alespoň na oko) obětuje pro dobro svého města! Moderní Nolanova batmanovská trilogie, ale i mnohé komiksové filmy obecně paradoxně stojí spíše na pravé straně politického spektra – a Temný rytíř povstal tak činí okatěji než většina jeho komiksových kolegů.

03) Válka o planetu opic

Čekali jsme na to skoro 50 let – se třetím dílem prequelové opičí trilogie však konečně víme, jak (v moderní interpretaci) došlo na zrození Planety opic. Válka jako finální díl dotahuje do konce původní děj o inteligentních konkurenčních primátech, celkově však prequelová trilogie hutněji přitápí pod kotlem enviromentalismu. Zejména první film ukazuje lidstvo jako přemnoženou masu hrající si na boha, která sejde svým vlastním vynálezem – nikoliv opicemi, ale uměle upraveným virem. Teprve Válka se však vrací k protiválečným kořenům a lidi vykresluje, inu, jako válkychtivé maniaky. Nedá se říct, že by to nemělo svou porci pravdy...

02) Čtyři lvi

Nejen seriózním tónem jsou ale filmy s poselstvím živy, občas má daleko lepší impakt vyšroubovat hlavní myšlenku humorem! Tak jako Čtyři lvi z roku 2010, kteří pojednávají o snaze čtyř (a půl) maniakálních teroristů odpálit se na londýnské olympiádě. Téma i hrdinové žadonící když ne odsouzení, tak minimálně odplivnutí, však Čtyři lvi namísto vážné tváře prezentují jako sakrastickou grotesku o partě, jíž věru nebylo shůry příliš naděleno. V součtu tak film dovede zahrát na tu správnou emocionální i myšlenkovou strunu daleko lépe, než kdyby byl nám předkládal čistokrevné tragické hrdiny.

01) Potomci lidí

Ačkoliv mají Potomci lidí už na tachometru najetu víc jak dekádu, mezi Zásadními Filmy (TM) 21. století stále nemají rovno! Stačí se podívat, co vše se ve snímku z roku 2006 (zasazeném do roku 2027) děje – lidstvo je už skoro 20 let neplodné a planeta je rozvrácena válkami a změnou klimatu, ale i masivní uprchlickou krizí. Británie se oddělila od někdejšího evropského společenství, zdejší pořádky jsou však stále stabilnější, a tak ostrov čelí záplavě uprchlíků z kontinentu. Díky tomu dochází jak na radikalizaci ostrovanů, tak i přistěhovalců. A pak Clive Owen objeví první těhotnou ženu po celé generaci. Je to stejnou měrou mudrující, jako i prorocké, ale především je to setsakra dobře natočené! A o to jde i u filmů s poselstvím stále nejvíc!

Robocop začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný