13. prosince 2021 00:05

5 filmů s naprosto šíleným počasím: Žralokonádo vs. Geostorm

Na Prima COOL se blíží se Supertornádo! Jakou má tenhle úlet žánrovou konkurenci?

V pátek večer bude na COOLu pořádně foukat – začíná totiž katastrofický biják Supertornádo, v němž se s točivou bouřkou rozhodne zatočit meteorolog Casper Van Dien (Rico z Hvězdné pěchoty). Aby věděl, na co si dát pozor, připravili jsme pro něj přehled jiných filmů o šíleném počasí. Vy si ho ale samozřejmě můžete pročíst taky!

05) Geostorm: Globální nebezpečí

Předpověď počasí: geomagnetická bouře

Začneme něčím poměrně nedávným. Geostorm je první a nikoliv poslední film, v němž si zkázu počasí zaviní lidstvo samo. Ve snaze zastavit klimatické změny totiž začne ovlivňovat počasí na celém světě – jenže co lze použít ke stabilizaci podnebí, to lze použít i k jeho zničení! Geostorm si tak bere na paškál téma geoinženýrství, což je skutečný potenciální obor, činí tak však náležitě béčkovou (až céčkovou) formou. Ony to ostatně filmy o souboji s počasím nemají moc snadné ani v jiných příkladech.

04) Twister

Předpověď počasí: tornádo

Všechny filmy o počasí by možná potřebovaly svěrací kazajku. Výjimkou z pravidla je starý dobrý Twister, který v 90. letech ukázal, že se jde bát i poměrně obyčejného tornáda. Právě Twister ovšem ilustruje, proč je počasí poněkud nešťastný filmový záporák. Podobně jako třeba nedávnou sopku ani tornádo prostě do kuličky nezkopete (pokud tedy nejste Superman). Majorita filmu je tak plná utíkání před nezastavitelným živlem, popřípadě přežíváním druhotných neštěstí vyvolaných prvotní pohromou. Záporáci z masa a kostí, kteří vždy tvoří polovinu filmového potěšení, tak v podobných snímcích buďto trestuhodně chybějí, anebo jejích záporáctví vlastně nesouvisí s katastrofou samotnou. Takže jde spíše o tragické antihrdiny, kteří jsou ve špatný čas na špatném místě...

03) Žralokonádo

Předpověď počasí: žraločí, ehm, tornádo

S kapkou „dopingu“ ale jde podobný nešvar vyřešit a dát špatnému počasí jasnou tvář z masa a kůže. Zatímco Twister možná předkládá počasí divné, ale v zásadě realistické, u Žralokonáda člověk nemůže být na pochybách, že si filmaři tuhle předpověď vytáhli minimálně z paže. Tenhle snímek se samozřejmě nebere ani za mák vážně, nelze však popřít, že jeho tvůrci dali tornádům mnohem jasnější tvář!

02) Snowpiercer

Předpověď počasí: doba ledová

Skoro podobně šíleně na první pohled působí scénář Snowpiercera – svět je v něm totiž stižen obří a absolutní dobou ledovou. Také tentokrát za vše může lidstvo svou snahou zastavit klimatické změny, preparát na ochlazení atmosféry byl totiž silnější, než se čekalo. Paradoxem Snowpiercera je, že nic z toho vlastně nemusíte vědět. Počasí totiž tentokrát tvoří jenom kulisu pro děj o „nezastavitelném“ vlaku, který je sám o sobě jakousi společenskou metaforou. I tak lze pojmout filmy o šíleném počasí. Jednoduše v nich to počasí neřešit!

01) Den poté

Předpověď počasí: doba ledová

Zlatým standardem ve filmech o bláznivém počasí je však stále Den poté. Emmerichův biják se sice krčí ve stínu popularity Dne nezávislosti, rok za rokem je ale stále aktuálnější. I když si Emmerich vymyslel řadu jevů (v čele s mrazivým pseudohurikánem), právě proto je Den poté zvláštním způsobem hrozivější než třeba Geostorm. A okamžik, kdy Američani migrují do Mexika, je prostě žoviální kousek humoru, který nestárne. Den poté je tak v žánru, který si nikdy nenašel svá jasná pravidla, jakýmsi jednookým mezi majoritou víceméně slepých.

Supertornádo začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný