25. dubna 2022 14:15

5 filmových zabijáků s nejvyšším počtem obětí: Krále vražedného žebříčku dobře znáte

Dějiny hororu jsou plné děsivých monster, která vraždí na potkání. Kdo se v tomhle ohledu zapsal do historie nejkrvavěji?

Smrt k hororovému žánru neoddiskutovatelně patří. Některé horory si vystačí s budováním napětí a počet mrtvol omezují na nezbytné minimum, jiné však volí zcela opačnou filozofii a zasypávají diváky hektolitry krve a nekončícím množstvím těl. Takový přístup je doménou především slasherů, žánru postaveného na vyvražďování nic netušících obětí prostřednictvím ikonického zabijáka. Není proto divu, že právě tyhle figury dominují výběru pěti nejdrsnějších zabijáků hororové historie.

Možná vás překvapí, které legendy filmové hrůzy se do první pětky neprotlačily – jedná se třeba o Freddieho Krugera ze série Noční můra v Elm Street, Pinheada ze série Hellraiser či panenku Chucky; všichni tito slavní milovníci krve si napříč svými filmy připsali „jen“ kolem tří až čtyř desítek obětí. Kdo se ale odvázal mnohem víc?

5) Jigsaw (série Saw)

S částečnou výjimkou nepovedeného spin-offu Spirála strachu se všech zbylých osm snímků ze série Saw točilo kolem brutálních vražd, jež měl na svědomí maskovaný hračička Jigsaw. Postava Johna Kramera v podání Tobina Bella si od roku 2004 připsala kolem 60 obětí, které povětšinou přišly o život obzvláště nechutným způsobem plným mučení.

4) Hannibal Lecter (filmy i seriál)

Počkat, Anthony Hopkins přece na svědomí až tolik obětí neměl, ne? V tomhle případě musel filmům výrazně napomoci seriál. Hopkins ztvárnil psychiatra Hannibala Lectera ve filmech Mlčení jehňátek, Hannibal a Červený drak, ještě předtím si jej zahrál Brian Cox v pozapomenutém thrilleru Lovec lidí (nebo také Červený drak) z roku 1986, a později naopak Gaspard Ulliel ve filmu Hannibal – Zrození (2007). Ve všech těchto případech však Lecter o svých obětech spíše mluvil – až tři sezony seriálu s Madsem Mikkelsenem napomohly tomu, aby se Hannibal dopracoval k 98 obětem.

3) Neviditelný muž

Slavný horor ze 30. let patří mezi tehdejší věhlasné hrůzyplné podívané, přestože mezi filmovými fanoušky se přece jen větší pozornosti dostalo Drákulovi, Frankensteinovu monstru, Mumii či třeba Vlkodlakovi. Angličan Claude Rains jako doktor Jack Griffin, jemuž se vymkne z rukou experiment na vlastním těle, si však v pouhém jednom filmu připsal více obětí nežli tyto ostatní postavy dohromady! Vedle několika jednotlivců, kteří se šílenému vědci připletli do cesty, se o to postaralo především vykolejení vlaku, jež nepřežil žádný z pasažérů. Počet zabitých se tak ustálil na čísle 123.

2) Jason Vorhees (Pátek třináctého)

Na vrcholu žebříčku se nějakou dobu vyhříval zabiják schovaný pod starou hokejovou maskou, který ovládl tucet filmů vzniklých mezi lety 1980 a 2009. Malý Jason nešťastně utonul kvůli nedbalosti táborových vedoucích u Křišťálového jezera, a proto se napříč mnoha filmy a situacemi mstí všem okolo – a na jeho počtu smrtících zářezů na rukojeti mačety je to pořádně znát. Přesný počet jeho obětí se liší, pohybuje se však někde mezi 146 a 158 oběťmi.

1) Michael Myers (Halloween)

První zabiják v rámci žánru slasherů se objevil na plátně v roce 1977 a od té doby i v bezmála tuctu pokračování – a jeho kariéra rozhodně nekončí. Díky snímku z roku 2021 s názvem Halloween zabíjí se totiž Michael Myers, bývalý chovanec ústavu pro duševně choré a neústupný vyznavač bezemoční bílé masky, ocitl v čele žebříčku – součet jeho obětí se pohybuje kolem čísla 170. Gratulujeme, ale doma to nezkoušejte!

Zdroj: Rotten Tomatoes

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný