30. listopadu 2020 00:11

5 filmových drsňáků na útěku, které prostě nejde zastavit

Vyhlašujeme loveckou sezonu!

V sobotu večer se dá na COOLu na útěk jen těžko polapitelný Štvanec. Elitní (a neprávem obviněný?) voják Benicio Del Toro bude v tomhle bijáku zdrhat před Tommy Lee Jonesem, který může jako jediný pomoct FBI a dalším orgánům zabijáka lapit předtím, než bude příliš pozdě. A opět se při tom ukáže, že otázka, kdo je tu lovec a kdo kořist, může být mnohdy pekelně nejasná. Ostatně stejně jako v množině podobných bijáků o drsňácích na útěku...

05) Doktor Richard Kimble

Náš žebříček začneme elegánem s tváří Harrisona Forda. Doktor Richard Kimble působí dojmem někoho, kdo by byl schopný utéct leda tak venkovnímu mrazu, do něhož jej v sobotu ráno v županu vyhnala touha po ranních novinách. Jasně, pamětníci Indiana Jonese nebo Hana Sola vědí, co vše Ford dovede – přesto je přerod Kimbla, neprávem odsouzeného z vraždy, do kvazi Jasona Bournea v polovině Uprchlíka jak zcela šokující, tak i naprosto labužnický. Ne každý útěkář musí lámat vazy a Kimble je toho krásnou ilustrací. Sluší se rovněž zmínit, že Kimbla také nahání Tommy Lee Jones!

04) John Rambo

Někteří útěkáři ale přesto vazy dovedou lámat jako suchá párátka! Ještě než se „Rambo“ stal synonymem válečné akce, v níž Sylvester Stallone pomocí kulometu a luku dovede eliminovat celé divize záporáků, byl ve svém prvním filmu právě psancem na útěku. V patách měl místní policii i svou minulost veterána naučeného dokonale zabíjet – a zdálo se, že proti němu strážci zákona vůbec nemají šanci! Nakonec právě tomuto filmu je Štvanec také nejpodobnější.

03) John Wick

Doposud to byl on, kdo si vybírá cíle – také John Wick se však ve svém třetím filmu ocitne s převahou v zádech a bude muset vzít do zaječích. Pořádně krvavých zaječích, plných mnoha děravých hlav, o tom není pochyb! Ale přesto zaječích – na Johnovu hlavu je totiž po rotyce z prvních dvou filmů vypsaná tak tučná odměna, že je z něj cíl nájemných vrahů z celého světa. A to s sebou bude nést zcela novou výzvu!

02) Snake Plissken

Když se to vezme kolem a kolem, útěk je otázkou perspektivy, a občas tak může být úprk tímtéž jako útok! Snake Plissken tak v Útěku z New Yorku musí sice uniknout z Manhattanu, toho času největšího a nejanarchičtějšího vězení světa, ale před tím se na území ostrova musí ještě infiltrovat! To celé s cílem zachránit tu amerického prezidenta ze sestřeleného letadla. Uvážíme-li, že se Snakeovi do celé akce vlastně nechce a motivuje ho jenom skutečnost, že byl otráven a výměnou za splnění úkolu dostane protijed, je Útěk z New Yorku hodně zvláštní variací na útěkářské bijáky.

01) Jason Bourne

Jenom jeden borec ale prokázal, že může utéct všem, dokonce i filmovým žánrům! Jason Bourne v minulém desetiletí zcela změnil pojetí akčních filmů. Přinesl s sebou sérii pseudodokumentárních a naturalistických dobrot, díky nimž byl jeho nekonečný útěk... uvěřitelnější než kupa předchozích. Tenhle agent se ztrátou paměti, ale dokonalými instinkty a reflexy zkrátka dokonale potvrzuje, že občas je rozdíl mezi lovcem a kořistí proklatě malý.

Štvanec začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný