4. října 2017 19:21

Film roku je konečně tady?! Víme, jak se povedl nový Blade Runner s Ryanem Goslingem

Dlouho očekávaná sci-fi vás rozhodně překvapí...

Ridley Scott natočil v roce 1982 sci-fi o lovci umělých lidí (tzv. blade runnerovi), který má před sebou nejtěžší případ svojí kariéry. Denis Villeneuve (Sicario, Příchozí) se na něj 35 let po premiéře snaží navázat, a to s příběhem nového blade runnera, který je na tom dost podobně. Jak už jste se na COOLu mohli dočíst, zámořští kritici jsou z filmu nadšení. Je tedy nejvyšší čas vám vylíčit, jak se Blade Runner 2049 líbil nám.

Karel Ryška / Prima COOL

Na druhého Blade Runnera můžete samozřejmě vyrazit bez znalosti jedničky. Ideálně byste ji ale vidět měli, protože je s pokračováním úzce svázaná a připraví vás na atmosféru, tempo a přístup k ději, jež nepotkáte u žádné jiné sci-fi. Ano, Blade Runner 2049 šikovně kráčí ve šlépějích prvního dílu. Je stejně chytrý, myšlenkově provokativní i řemeslně brilantní a každý jeho záběr by šel z fleku zarámovat. Menší problém je akorát v tom, že vás možná neuchvátí nový hlavní hrdina a že budete čekat na nějakou neuvěřitelnou scénu, se kterou tvůrci vlastně nikdy nepočítali. Ne, nemluvím o velké a úchvatné akci – tou se šetří zhruba stejně jako v jedničce. Asi jsem holt čekal, že mi u nového Blade Runnera spadne čelist až k zemi, a bohužel na to za těch 163 minut nedošlo.

Hodnocení: 8/10

Radek Londin / Prima COOL

Prvotně bych chtěl vzkázat všem, kteří považují (stejně jako já) Blade Runnera za nejlepší sci-fi všech dob – tlumte svá očekávání! Zámořské recenze jsou sice oslavné a z filmu je cítit, kolik na něm dělalo mimořádně talentovaných lidí, ale výsledek promluví maximálně do letošních TOP žebříčků. Jakkoli se snaží každým záběrem a scénou zařadit mezi klasiky, jako celek působí trochu replikantsky… bez duše. Na pečlivé rozebírání si zatím netroufám a určitě mu dám ještě jednu šanci. Už teď ale můžu říct, že Denis Villeneuve (zatím?) není tam, kde byl na vrcholu tvůrčích sil Ridley Scott. Škoda, že jsme na to museli přijít zrovna skrze svět Blade Runnera.

Hodnocení: 7/10

Petr Cífka / Prima COOL

Je to povedené pokračování, což se v dnešní době o moc dvojkách říct nemůže. Možná je škoda, že tvůrci v trailerech prozradili, že se do něj vrátí i Harrison Ford, protože první dvě hodiny jsou do velké míry právě čekáním na návrat Fordova Deckarda. Jeho comeback ale rozhodně má smysl, protože výchozí situaci (replikanti vs. lidé a mezi nimi blade runner) příběh účelně posouvá do ještě filozofičtějších a myšlenkově progresivnějších vod, na nichž jde navíc velmi elegantně vystavět případný třetí díl. Hlavně je to ale velkorysá podívaná, dokonale nadesignovaná, nasvícená i ozvučená, ctící svou předlohu, její motivy i audiovizuální trademarky. Jen je otázka, jestli není až příliš chladná a neosobně strojená.

Hodnocení: 8/10

Vyrazíte na Blade Runnera 2049 do kina, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný