21. března 2022 00:07

6 epických historických filmů, které si můžete pustit místo Pána prstenů

Epika, která se (víceméně) stala!

Obrovské bitvy, megalomanský rozpočet, prastarý svět – to vše přinese v pátek večer na Prima COOL opulentní Království nebeské. Nelze popřít, že nebýt úspěchu Pána prstenů, těžko by se filmaři k natočení Království nebeského rozhoupali – nadšení pro gigantické (pseudo)historické filmy kolem roku 2000 však vytvořilo i několik kouzelných bijáků, které krále své éry předčily! Vybrali jsme šest z těch, které se o reálný dějepis alespoň trochu otřely.

06) Trója

Mnoho filmů po úspěchu Pána prstenů se jalo natočit totéž, ale v jiném zasazení – Trója, vzdor všem svým konkurentům, platí za jeden z nejlepších pokusů. Jasně, jde o patetický maraton plný sáhodlouhých deklamací, jenže zhruba tak nějak holt antické mýty působily! Krom nekonečných dialogů přitom Trója představila jedny z nejpropracovanějších filmových bitev svého věku a navíc se – oproti jiným bijákům své éry – alespoň trochu zakládala na historii!

05) Ben Hur

Pokud máme doporučit epos s velkým E, pak však musíme připomenout klasiku jménem Ben Hur. Tentokrát už o věrohodnosti story lze mít pochyby – film o tom, jak Charlton Heston prochází starověkým světem a nachází Ježíše, je postaven na románu z 19. století. Jenom těžko byste však hledali opulentnější film natočený v éře, kdy byly digitální triky ještě hudbou vzdálených let.

04) Statečné srdce

Když se Mel Gibson rozhodne účinkovat v čemkoliv trochu smrdícím historií, je jasné, že bude zaděláno na epesní podívanou. Statečné srdce o skotské rebélii proti Anglii je přitom v ranku Gibsonovin zřejmě nejlepším dílkem. Epické bitvy a slzopudný příběh o kuráži nekalí ani skutečnost, že byl historický William Wallace naprosto odlišný chováním, postupem rebelie i oděvem...

03) Gladiátor

Mnoho diváků označí Gladiátora dost možná za nejlepší historickou podívanou. Pokud máme však biják srovnávat s Pánem prstenů a podobnou epikou, nemůžeme se ubránit dojmu, že Russell Crowe tráví nebezpečně mnoho zdejšího času uzavřen v jakémsi Colosseu, namísto toho, aby se oddával dobrodružstvím kdesi po světě...

02) Master & Commander: Odvrácená strana světa

... a právě proto musíme o fous kladněji ocenit tento Croweův biják z období éry plachetnic. Každý druhý záběr tu dýchá mysteriózní atmosférou neprobádaných končin světa a každý třetí krutým věkem železných mužů na dřevěných lodích. Pokud vás spíše než epické bitvy na Pánovi prstenů bral příběh o putování, nesmíte tuhle pecku minout.

01) Království nebeské

Nemlich totéž – a dokonce i překvapivě akurátně vůči dějepisu – však nabízí i Království nebeské od Ridleyho Scotta. Obrovské boje o Jeruzalém mezi křižáky a musulmany jsou jenom vrcholkem ledovce zdejší podívané. Krom ní nabízí film také solidní porci středověké politiky, lásky i umírání. A především, vše tu neskončí tak roztahovaným hepáčem jako v Návratu krále. Takový je už holt občas život. A jeho historie.

Království nebeské začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný