2. května 2022 11:45

Všechno, co potřebujete vědět o Doctoru Strangeovi 2: Jak se točila nejnovější marvelovka?

Nový český trailer filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Doctor Strange navštíví v českých kinech mnohovesmír šílenství už 5. května.

V červenci 1963 se ve 110. čísle komiksu Strange Tales společnosti Marvel poprvé objevila postava Doctora Strange, kterou čtenářům představil výtvarník Steve Ditko a scenárista Stan Lee. Trvalo celkem 53 let, než se tento mistr mystických umění dočkal superhrdinského uvítání do filmového světa společnosti Marvel (MCU). Došlo k němu ve filmu z roku 2016 s nepřekvapivým názvem Doctor Strange.

Nyní přichází pokračování s názvem Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, který žánr fantasy prvního snímku posouvá do temnějšího a zlověstnějšího kontextu. Na samém počátku pouti doktora Stephena Strange při odhalování tajemství mystických umění mu Prastará řekla: „Kdybych ti měla vysvětlit úplně všechno, utekl bys odsud a křičel hrůzou.“ Tehdy ještě nikdo netušil, jak prorocká její slova nakonec budou. O pět let později se totiž práce na druhém dílu příběhů Doctora Strange ujal Sam Raimi, mistr filmové hrůzy a napětí.

Raimimu nejsou filmy o superhrdinech cizí. V roce 1990 režíroval a produkoval film Darkman a později také původní trilogii snímků o Spider-Manovi. Co ho tedy po téměř 15 letech znovu přivádí k superhrdinskému žánru?

Když Kevin Feige oznámil, že chce do příběhů Doctora Strange vnést jistou dávku hororových prvků, zaujalo mě to,“ vysvětluje Raimi. „Horor a napětí pro mě vždycky představovaly velice zábavné aspekty filmové tvorby. Jedním z důvodů, proč mě Doctor Strange jako postava zaujal, je skutečnost, že je kouzelník. Když jsem vyrůstal, dělal jsem kouzelníka na dětských oslavách a svatbách. Vytvářet iluze mě velice bavilo. Superhrdina, který je iluzionistou a kouzelníkem, mě proto jednoznačně zajímá.

Ti, kdo Raimiho filmy znají, vědí, že filmové prostředky uplatňuje v zájmu komedie i umění a nebojí se posunout hranice toho, na co jsou diváci ochotni přistoupit, a to v míře, které se odváží jen velice málo režisérů. Raimi je dlouholetým a věrným fanouškem komiksů a způsob, jakým pracuje s kamerou, je tímto médiem silně ovlivněn – ať už jde o jeho charakteristické extrémně detailní záběry, nakloněné úhly, rychlé střihy… to vše napodobuje komiksové pojetí.

Koproducent Richie Palmer prozradil, co na Doctora Strange Sam Raimi nachystal: „Od samého počátku jsme chtěli natočit ten nejstrašidelnější, nejděsivější a nejnapínavější film společnosti Marvel. Tento příslib jsme rozhodně toužili naplnit a Sam Raimi je skutečným mistrem filmové hrůzy. Je rozhodně tím pravým, kdo něčeho takového může dosáhnout. Jen jsme zkrátka netušili, jak moc bláznivá tahle filmová pouť bude!

První film příběhů Doctora Strange divákům otevřel nové obzory a ve filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je posuneme ještě mnohem dál. Tento film nás provede nejrůznějšími realitami mnohovesmíru,“ naznačuje Raimi, co na diváky čeká.

Mnohovesmír, o kterém Raimi mluví, je tvořený nekonečným množstvím paralelních vesmírů, přičemž v každém z nich se nachází vše, co již existuje, ale v odlišné verzi. Představte si například mnoho různých verzí sebe samotných, které žijí v různých verzích vám dobře známé reality. V ní vedou odlišné životy a jejich jednání má odlišné následky než ve světě, ve kterém žijete vy. Právě to je mnohovesmír.

Nyní, s příchodem Americi Chavezové, která má schopnost mezi různými vesmíry přecházet, se takové možnosti zdesetinásobily. Tvůrci filmu tak mají možnost prozkoumat mnohovesmír způsobem, jaký filmový svět společnosti Marvel dosud nepoznal. Na tyto schopnosti se vážou nejrůznější možnosti.

„V minulých filmech společnosti Marvel jsme naznačili možnost existence mnohovesmíru, možnost, že v rámci tohoto mnohovesmíru existují veškeré možné verze našeho světa,“ popisuje vedoucí výroby Eric Hauserman Carroll. „Ve filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství nám Stephen Strange otevře okna mnohovesmíru dokořán.

V roli Doctora Strange, jehož nová dobrodružství v mnohovesmíru zavedou také na cestu sebepoznání, se opět představí Benedict Cumberbatch. „Strange díky svým zážitků v mnohovesmíru a různým verzím sebe samého, které v mnohovesmíru objevuje, zjišťuje, jak předvídatelné jeho chování doopravdy je. Jde o jakýsi otisk, o identifikaci toho, kým doktor Stephen Strange v každém z vesmírů je a jaká nebezpečí mu hrozí. Bude pro svého nepřítele hrdinou, nebo nepřítelem svého hrdiny? Kým je náš Doctor Strange v kontextu mnohovesmíru? Aby na tuto otázku nalezl odpověď, setkává se zcela doslova s různými verzemi sebe samotného,“ vysvětluje Cumberbatch.

Elizabeth Olsen postavu Wandy poprvé ztvárnila v roce 2014, kdy se objevila ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera, a od té doby se k ní neustále vrací. Skutečnost, že Wanda se stala protagonistkou vlastního streamovaného seriálu a je ve filmovém světě společnosti Marvel stálým hostem, svědčí o pozoruhodných schopnostech samotné Olsen zpřístupnit postavu mocné komiksové čarodějky divákům a pojmout ji mnohovrstevnatě a komplexně. Tím je divákům po celém světě blízká a dobře ji chápou.

Pro Olsen byla příležitost vrátit se znovu k této postavě a prozkoumat ji podrobněji „úžasnou příležitostí. Podle mě není až taková zábava hrát vždy hlavní postavu celého příběhu, která neudělá nikdy nic špatného,“ míní Olsen. „Nepřipadá mi to zajímavé. Myslím, že důvodem, proč mě role Wandy od samého počátku opravdu bavila, je ten, že má ve všem velice jasno. Jen se její zásady tak docela neshodují se zásadami ostatních, ale na tom není nic špatného. I ona si některé věci uvědomí a přizná si, když udělá chybu.

Americu Chávezovou na plátně ztvárnila šestnáctiletá Xochitl Gomez. Tato mladá herečka se do povědomí diváků poprvé významně zapsala v roce 2019, kdy byla obsazena do role Dawn Schaferové v teenagerském dramatickém seriálu Kristy a její klub. Díky svým výkonům v první sezoně tohoto seriálu se objevila v hereckém žebříčku Power of Young Hollywood: Up Next 2020 magazínu Variety.

Gomez má pocit, že pro Americu film Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství představuje dokonalý úvod do filmového světa společnosti Marvel. „Líbí se mi, že se Americu rozhodli představit právě ve filmu s Doctorem Strangem, protože má úžasnou schopnost cestovat mnohovesmírem,“ prohlašuje Gomez. „Připadá mi to velice nenucené. Prostě to funguje. Jsem moc ráda, že scenáristé do filmu dokázali její příběh tak dokonale zakomponovat. A líbí se mi, že je velice mladá, protože to jsme ještě neměli možnost vidět. Tuhle kombinaci bychom si asi podvědomě nevybrali, ale funguje naprosto skvěle. Myslím, že se to divákům bude opravdu líbit.

Benedict Wong je nadšený, že se vrací postava Wonga a že ji nyní, když se stala Nejvyšším kouzelníkem, můžeme dále objevovat. „Netušil jsem, že na Wonga takový osud čeká,“ říká herec. „Začínal jako knihovník, který čte nejrůznější knihy o mystických uměních. A teď, když se chopil hozené rukavice a stal se nejvyšším kouzelníkem, má obrovskou míru zodpovědnosti, pokud jde výuku studentů. Fascinuje mě možnost zjišťovat, jak se tahle postava bude dál vyvíjet.“

Pro Chiwetela Ejiofora byl návrat do role Morda lákavý. „Tahle postava mi hodně chyběla,“ přiznává, „a tak už jen vědomí, že se pustíme do vyprávění další části příběhu, bylo úžasné. Byl jsem z toho nadšený a nadšený jsem byl i ze Sama Raimiho. Přišlo mi, že se všemi těmi vesmíry, do kterých vstupují, a vztahem mezi Strangem a Mordem, jde o úžasnou příležitost. Moc se mi to zamlouvalo. Takže jsem byl opravdu nadšený, že se mohu do role Morda znovu vrátit.“

Rachel McAdams byla neméně nadšená z možnosti, že se na plátno vrátila Christine, bývalá láska Doctora Strange. „Je prostě úžasné, když se můžete vrátit ke stejné postavě, zvlášť když takovou možnost nezbytně nutně neočekáváte,“ říká McAdams. „Je to jako shledání se starým přítelem. A vy o té postavě můžete znovu tak trochu snít. Když postavu odložíte do pomyslného archivu a domníváte si, že už z něj nikdy nevyjde, je to vždycky poněkud hořkosladký pocit. Takže bylo skvělé uvědomit si, že tyto postavy nadále žijí a že se mohou kdykoliv znovu objevit. Je tu prostě nekonečné množství možností.

Herecký tým dále doplňují Michael Stühlbarg, který si opět zahrál bývalého kolegu Doctora Strange, doktora Nica Westa, Adam Hugill v roli Rintraha a Sheila Atim, která ztvárnila Saru.

Až se filmoví fanoušci v kině usadí do sedaček, aby zhlédli snímek společnosti Marvel Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, měli by se ujistit, že sedí opravdu stabilně, protože je čeká strhující jízda bezpočtem vesmírů, která nabízí obrovskou dávku neuvěřitelné podívané i úžasných, dosud neviděných akčních scén... a nouze nebude ani o jistou dávku strachu.

Benedict Cumberbatch prohlašuje, že záběry, které už diváci viděli v upoutávkách, jsou „prostě nádherné“ a poskytují jim ideální představu o celkové vizuální stránce filmu i o jeho mimořádných vizuálních efektech. „V několika sekvencích procestujeme množství nejrůznějších vesmírů, které podle mého názoru diváka opravdu ohromí,“ dodává. „V sázce je skutečně hodně. Země se ocitá v nebezpečí. Takže to do sebe všechno dokonale zapadá.“

Režisér Sam Raimi však upozorňuje na to, proč se diváci do filmového světa společnosti Marvel stále vracejí: „Fanoušci filmového světa společnosti Marvel se zajímají o postavy samotné. Kým doopravdy jsou? Kým mohly být? Rozhodli se správně? Dokonce i ve filmu Avengers: Endgame byla učiněna rozhodnutí, kterých některé postavy našeho filmu litují. V tomto filmu vidí jejich následky, což je opravdu zajímavé. Pokračování příběhů studia Marvel může být velice bohaté a my ho ve snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství budeme mít příležitost objevovat.

Fantasy Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství jde do českých kin 5. května.

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný