24. srpna 2021 13:45

Disney chce umlčet Scarlett Johansson. Kdo se postavil na její stranu?

Disney chce spor o výdělky z Black Widow urovnat v maximální tichosti. Jak na to reagovali Scarlettini právníci?

Disney podal návrh, aby žaloba, kterou proti němu podala herečka Scarlett Johansson, byla urovnána mimosoudně a její podrobnosti se tak nemohly dostat na veřejnost. Společnost Periwinkle Entertainment, která herečku zastupuje, však návrh odmítla. Ve sporu jde o její ušlý podíl ze zisku filmu Black Widow v kinech, protože byla zároveň uvedena na streamovací platformě Disney+.

Žaloba tvrdí, že herečka měla ve smlouvě garantovanou exkluzivní premiéru v kinech, jelikož z výdělků v nich jí měl být vyplacen podíl. Ten mohl dosáhnout až 50 milionů dolarů. „Disney věděl, že kanibalizace zisků z kin uvedením na Disney+ ušetří Marvelu (který patří pod Disney) pořádné množství peněz, které by jinak musel vyplatit Scarlett Johansson,“ píše se v žalobě.

Disney oponuje, že smlouva s herečkou žádnou garanci exkluzivního uvedení v kinech negarantuje a že hybridní uvedení Black Widow v kinech i na internetu mělo být nejlepším řešením jak pro film, tak pro všechny zúčastněné. Otázkou zůstává, proč nevyjednal s herečkou novou smlouvu, aby odrážela jiný způsob uvedení, jak to udělala mnohá další studia s hereckými hvězdami svých filmů v reakci na změnu jejich distribuce v době covidové pandemie.

Za herečku se mezitím postavilo několik organizací v zábavním průmyslu, jakými jsou ReFrame, Women in Film nebo Time’s Up. Na její obranu promluvila i její herecká kolegyně Elizabeth Olsen, která ve filmovém světě s Avengers představuje Wandu Maximoff neboli Scarlet Witch. „Když jsem si přečetla o její žalobě, řekla jsem si, jak je fajn, že si Scarlett umí stát tvrdě za svým,“ řekla v rozhovoru pro Vanity Fair.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný