15. ledna 2016 17:07

DiCaprio jde po Oscarovi: 3 důvody, proč byste měli vidět Revenanta (a 2 důvody, proč ne)

Vyplatí se na tenhle divoký opus zajít do kina?

28. února bude snad každý držet palce Leonardu DiCapriovi, aby si konečně došel pro vytouženého Oscara. DiCaprio už si ho zasloužil v řadě rolí, letos do toho ale jde vyloženě po hlavě s filmem, ve kterém si sahá na dno fyzických sil. Příběh amerického lovce, který se v roce 1823 plazí za pomstou nehledě na to, že ho ošklivě potrhal medvěd, si vyloženě říká o pozornost filmové akademie. Trailery pak kdekoho přesvědčily o tom, že DiCaprio podává oscarový výkon, jaká je ale realita? A stojí vůbec za pozornost celý film?

3 důvody, proč byste Revenanta měli vidět

1) Začátek a konec jsou famózní

Revenant se odehrává na území, které na začátku 19. století ještě čekalo na příchod civilizace. To znamená, že tu šli Američanům po krku indiáni, kteří na začátku filmu zaútočí na tábor lovců kožešin. Celá tahle scéna je fenomenálně natočená, nevídaně brutální a obrovsky napínavá. A dost podobně je na tom i finále, Revenant tedy začíná a končí špičkovou a nervy drásající podívanou.

2) Je to pastva pro oči

Režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman) natočil už svůj předchozí film "na jeden záběr" a tady se rozhodl pro podobně náročnou realizaci. Celý film je tak plný opulentních kamerových jízd, a to samozřejmě v nádherné americké (respektive kanadské a argentinské) divočině, v níž je pořád co obdivovat. Štáb se navíc opravdu vydal do terénu a rval se o každou scénu v nesmírně drsných podmínkách. Revenant tak nabízí divokou podívanou z ranku Apokalypsy nebo Misie, která si z realizačního hlediska zaslouží neskonalý obdiv.

3) Tom Hardy je ve filmu vynikající

Ačkoliv byl od trailerů opěvován hlavně Leonardo DiCaprio, méně nápadnou hvězdou filmu je Tom Hardy, který hraje DiCapriovu přísně praktickou (a docela zákeřnou) nemesis. Hardy po zásluze nafasoval oscarovou nominaci, jeho antihrdina je totiž fascinujícím a skvěle vykresleným tvrďákem, jehož kruté činy se díky Hardyho hereckému výkonu skoro dají chápat. Prostě castingová výhra na celé čáře!

2 důvody, proč Revenanta vidět nepotřebujete

1) Celé to není tak famózní jako začátek a konec

Revenant má neuvěřitelný rozjezd a strhne i ve finále, mezi těmihle styčnými body se ale odehrává krapet utahaný výlet divočinou, který vyžaduje hodně vstřícný divácký přístup. Hlavně u pasáží, v nichž je DiCaprio sám, asi budete často koukat na hodinky a doufat, že se co nejdřív odběhne zpátky k Hardymu. Což rozhodně není dobře, protože DiCapriovo samotářství zabírá valnou většinu filmu.

2) Nebude vás zajímat hlavní postava

V jádru je samozřejmě logické, že se Revenant desítky minut zaobírá tichým bojem o přežití jednoho muže. Jeho největší slabina ale spočívá v tom, že nedokáže prodat svého hlavního hrdinu. DiCaprio se snaží seč může a vydává ze sebe trpící maximum, jenže vás tak nějak netrápí, jestli se někam doplazí nebo ne. Jeho stopařovi je bohužel věnovaná akorát hrstka rádoby uměleckých a velice průhledných flashbacků a má syna, který je ještě méně zajímavý než on, takže všechny pokusy o spirituální nebo rodinný rozměr jednoduše selhávají. Kéž by tvůrci vsadili na něco jiného. Kdyby člověk totiž DiCapriovi fandil jako o život, mohli jste mít na krku ukrutnou pecku!

Ano, i v téhle podobě Revenant sesbíral 12 oscarových nominací, ze kterých zřejmě spoustu promění, takže mu nějaká ta zklamaná divácká reakce může být ukradená. Přesto ale trochu zamrzí, že se dramatický nápor z trailerů nebo úvodní scény vytratí dávno před tím, než DiCaprio spořádá první syrovou rybu.

Tip na filmový záskok:

Sežeňte si zálesáckou odyseu Jeremiah Johnson s Robertem Redfordem!

(pozor na hlasitý zvuk)

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný