15. května 2023 00:05

6 nejnapínavějších filmů Denzela Washingtona: Od Muže v ohni k Déjà Vu

Podceňovaná legenda temnější akce vrací úder. Kde Denzel vyloženě zářil?

V pátek večer se vám bude tajit dech u thrilleru Stav obležení. Denzel Washington se v něm představí jako agent FBI, který musí čelit nejen islamistickým fundamentalistům, ale i příliš militantním generálům americké armády. Do značné míry jde o film, který předpověděl budoucí třenice mezi západem a blízkovýchodními teroristy, jež vedou i k radikalizaci na onom Západě. Od Denzela je to však typické - jak ukazují i jeho další filmy, tenhle borec má prostě napětí v krvi!

06) Krvavý příliv

Že má Denzel čuch na napínavé filmy, potvrzuje už náš první vybraný biják. Atomová válka, popřípadě jen její riziko, je často výborný námět na nervování se před obrazovkou. V Krvavém přílivu přitom rozhodnutí o tom, zdali zahájit či nezahájit atomový konflikt, leží právě na Denzelovi jako zástupci kapitána jaderné ponorky. Série mezinárodních krizí a havárie atomové elektrárny totiž vytvořila situaci, kdy má posádka Denzelovy ponorky technicky vzato vystřelit svoje hlavice, ačkoliv... zároveň není tak úplně jasné, jestli má vystřelit svoje hlavice! Vtip je v tom, že je kapitán pro vystřelení hlavic, zatímco Denzel nikoliv. Výsledkem je tak parádní drama, u kterého občas vyloženě zapomenete dýchat.

05) Déjà Vu

Denzel však dovede blíže thrilleru posunou i libovolný jiný žánr, v němž zrovna smočí kotníky. Za jiných okolností by Déjà Vu byl normální film o cestování v čase, které slouží k odhalení (a poté zastavení) pumového útoku. Jenom s Denzelem v hlavní roli se však biják promění v napínavou časoprostorovou detektivku, která jen tak mimochodem vytasí jednu z nejkreativnějších honiček v dějinách filmu.

04) Muž v ohni

Něco podobného platí i pro Muže v ohni. Technicky vzato jde o akční film, v němž Denzel chrání (a pak vlastně mstí) unesenou Dakotu Fanning. Pokud si ale tuhle story představíme třeba s Rockem (o dekádu později) nebo s Arnoldem Schwarzeneggrem (o dekádu dříve), ani jeden by nejspíš nesehrál hlavního hrdinu jako roztěkanou trosku na pokraji zhroucení tak dobře jako Denzel. Vezměte si třeba 96 hodin - film s velmi podobným dějem. Liama Neesona se tu možná bojíte, ale Denzel v Muži v ohni je daleko drsnější, až pološílený řezník. Až skoro není jasné, jestli je to vůbec hrdina!

03) Sběratel kostí

Lze usuzovat, že by Denzel velmi podobně sehrál i roli detektiva jdoucího po krku sériovému vrahovi ve Sběrateli kostí - jenže technicky vzato po něm jít nemůže, poněvadž je tu ochrnutý. Jeho očima a ušima je proto Angelina Jolie a výsledkem je notně netradiční pojetí drsné detektivky říznuté inkluzivního pečování o handicapované. O to více je ale Denzel opět unikátní postavou - kdy naposledy jste viděli geniálního poldu, co nemůže chodit? A navíc má díky tomu Sběratel kostí výmluvu, proč Denzel nechytí hlavního padoucha a neudělá s ním krátký proces už pět minut po začátku filmu.

02) Stav obležení

I Stav obležení je pro Denzela paradoxně značně pozitivní látkou. Uvážíme-li ale, že jsou tu na jedné straně islámští teroristé vyhazující do luftu mrakodrapy a na druhé armádní síly mající trochu fašistické tendence, musel by se Denzel setsakra činit, aby tu vypadal jako větší bastard. I když, opět záleží na tom, jak se na to díváte. Podobně jako v případě Krvavého přílivu je tu Denzel za idealistu. Jenže nemlich stejně jako v Krvavém přílivu se ocitl v situaci, kdy můžou být idealisté vnímáni jako značně negativní postavy.

01) Training Day

Nakonec, podobně morálně nejasný byl i Denzelův polda v Training Day. Celý film lavíruje na hraně toho, zdali je Alonso bastard anebo klaďas, a opět můžeme připomenout řadu jiných filmových poldů, kteří obcházejí nařízení podobně kreativně anebo nejdou pro ránu daleko. Ačkoliv je však Alonso v závěru demaskován jako padouch, rozhodně má dodnes sympatie řad diváků! A kdyby tomuhle filmu chybělo posledních 15 minut, nebylo by dodnes jasné, jak na tom zdejší hlavní postava vlastně byla. Něco takového zkrátka zvládne odehrát jenom Denzel!

Stav obležení začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný