23. srpna 2021 00:02

7 nejlepších rolí Denzela Washingtona: Od Muže v ohni k Malcolmovi X

Kde všude Denzela prostě nešlo přehlédnout?

V pátek večer se na COOLu rozjede akční drama Nezastavitelný. Chris Pine (Kirk ze Star Treků) a Denzel Washington tu budou muset zkrotit vlak, který se splašil a je… Nezastavitelný! Mezi Denzelovými filmy je tenhle biják vzdor své premise o něco přízemnější. Platí totiž, že mistr Washington velmi často hraje nej(h)různější maniaky.

07) Joe Miller (Philadelphia)

Začneme filmem, který nejspíš už většina z vás raději vytěsnila. Někteří kvůli tíživému tématu umírání na AIDS, jiní jako liberální přístup ke kontroverznímu tématu, kterému devadesátá léta stříkají i z uší. Nic to však nemění na tom, že Philadelphia měla značný impakt – a Joe Miller jako homofobní právník, který převezme případ Hanksova nemocného gaye, musel být ztvárněn skutečně výjimečným hercem, aby filmovou pietu neponičil.

06) Eli (Kniha přežití)

Naopak Kniha přežití si získala o něco vyšší popularitu, a to ačkoliv jde o klasickou žánrovou béčkovou limonádu. Denzelův megadrsňák, který nakonec odhalí religiózní podtóny filmu, je sice klišé jako hrom, ale je to sympatické klišé. Šílený Max taky není nejvěrnější postava dramatických umění. Knize přežití nepopiratelně dost škodí absence alespoň nějaké nadsázky, ale to jí paradoxně vůbec neubralo na popularitě. A v té je hlavní bijec Eli zásadní ingrediencí.

05) Herman Boone (Vzpomínka na Titány)

Kdesi mezi oběma předchozími bijáky se nachází páté místo, motivační Vzpomínka na Titány, v níž je Denzelův kouč Herman Boone naprosto zásadní přísadou sportovního filmu. Opět tu máme drsňáka, který by neměl být majoritou postav milován, ale z nějakého důvodu to Denzel všechno uhraje do nejenže respektované, ale dokonce inspirativní postavy. Pokud příliš neholdujete ragby, možná to na vás nebude mít zásadnější vliv. Ale nikoliv nadarmo je Denzelův Herman v USA překvapivě známou postavou.

04) Malcolm X (Malcolm X)

V tuhle chvíli nejspíš už chápete ingredience správné Denzelovy postavy – kontroverze. Jsou herci, kteří si vybírají klaďasy či záporáky. Denzel si vybírá od každého něco. A proč se s takovým repertoárem limitovat jenom na fiktivní postavy, když prakticky totéž lze říct i o libovolném politikovi či aktivistovi? Životopis milované i nenáviděné persóny amerického boje za občanská práva tak sedl Denzelovi do noty jako zadek na hrnec!

03) John Creasy (Muž v ohni)

Míříme však do finále a zde nelze upřít, že má Denzel v těle rovněž hodně agrese. Zlomený, alkoholický strážce John W. Creasy, který dostal za úkol chránit Dakotu Fanning (a selhal v tom), se promění v mašinu za zabíjení par excellence. Pokud jste viděli 96 hodin a líbily se vám, ale připadalo vám tu, že Liam Neeson trochu málo mučí lidi (a vraždí je příliš humánně), Muž v ohni je to pravé ořechové pro vás!

02) Frank Lucas (Americký gangster)

Velmi podobně je na tom i Frank Lucas, Denzelův mafián inspirovaný skutečným vládcem podsvětí v Harlemu. Oproti jiným mafiosům je Lucas v mnoha ohledech klaďas, daleko víc než třeba „konkurenční“ Don Corleone. Frank přesto střílí na ulici lidi do hlavy a nelze jej označit ani za hrdinu. Funguje to opět především díky Denzelově umu, musíme totiž přiznat, že jsme se ve scénáři svého času trochu ztratili...

01) Alonzo Harris (Training Day)

Nejlegendárnější Denzelovou rolí je nicméně oscarový Alonzo, v němž se spojují skoro všechny kvality postav výše. Je to sice drsný polda, ale taky docela dost mafián! A má sice spoustu temných prvků, ale nelze mu upřít ani špetku liberálnosti. Cesta do duše zkorumpovaného poldy je o to zajímavější, že vlastně až do druhé poloviny filmu ani nevíme, jestli je opravdu zkorumpovaný, i proto je však Alonzo jedním z nejzajímavějších záporáků posledních dekád a nejlepší postavou Denzela Washingtona.

Nezastavitelný začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný