25. května 2022 13:00

Diváci utíkali z kina, nejdrsnější film roku na ně byl moc nechutný. Jaké scény je vyhnaly ze sálu?

Trailer hororu Crimes of the Future

Nový horor proslulého režiséra naplnil předpoklady. První diváci skutečně hromadně opouštěli sál.

Režisér David Cronenberg měl správný odhad, když tvrdil, že diváci na filmovém festivalu v Cannes budou při jeho novém filmu Crimes of the Future (Zločiny budoucnosti) opouštět sál. Kromě desítek znechucených útěků si však snímek na konci projekce vysloužil taky sedmiminutový bouřlivý potlesk, jak napsal magazín Variety.

Kontroverzní kanadský tvůrce se novinkou vrací ke svému oblíbenému žánru tělesných hororů, které zkoumají hranice lidského těla a smyslové zkušenosti. Posledním takovým byl v jeho filmografii sci-fi horor eXistenZ z roku 1999. Opakuje si taky spolupráci se svým oblíbeným hercem Viggo Mortensenem, kterého předtím obsadil do hlavní role snímků Dějiny násilí (2005), Východní přísliby (2007) nebo Nebezpečná metoda (2011).

A čím tedy drsná sci-fi pobouřila takové množství diváků? Odehrává se v blízké budoucnosti, kdy si lidé běžně upravují a mění svá těla a fyzická bolest je věcí minulosti, kterou zažívá jen hrstka z nich a pouze ve spánku. Nástrojem zrychlené evoluce je chirurgie, ze které udělali hrdinové filmu show a otázku slasti. Saul Tenser (Mortensen) s její pomocí vyrábí tzv. neo-orgány. „Chirurgie je nový sex,“ říká ve filmu jeho spolupracovnice Timlin (Kristen Stewart).

Důležitým pro film je tak bizarní pitevní stroj, který krájí tkáně jako máslo, zavrtává se do lebek, odděluje vnitřnosti nebo porcuje tváře. Součástí tělesných experimentů je také detailně vyobrazená vražda či pitva malého kluka. Všude je hodně masa, ale relativně málo krve a vše má bizarní kontury a design, jak je u Cronenberových nejslavnějších děl zvykem. Půvabná Léa Seydoux v roli Caprice pak ve filmu podle prvních recenzí funguje jako osoba, která propojuje svět chirurgie a sexu.

Dodejme, že si film vysloužil americký rating R za„znepokojivé násilí, šokující scény, otevřenou nahotu a neslušný jazyk“. Po premiéře v hlavní soutěži festivalu v Cannes hned vstupuje do francouzských a 3. června taky do amerických kin. Česká premiéra zatím nebyla oznámena.

Zdroj: Variety, Rotten Tomatoes

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný