13. září 2018 17:52

Coolácká recenze: Je nový Predátor pecka, nebo jde o zklamání roku?

Nejdrsnější galaktický lovec se vrací na Zem a nejspíš vás zajímá, jestli u toho musíte být.

Když se k novému predátořímu filmu dostal Shane Black, byl to důvod k oslavě. Režisér Iron Mana 3 totiž napsal Smrtonosnou zbraň nebo Posledního skauta a navíc si sám zahrál v původním Predátorovi (brýlatý Hawkins!), v němž pomáhal s pilováním scénáře. Black je prostě (stejně jako Predátor) nefalšovaná osmdesátková legenda. Všichni tak logicky čekali, že nový film uchopí za ten nejsprávnější konec.

Jenže... opak se stal pravdou. Už v trailerech to vypadalo, že je třetí díl s podtitulem Evoluce lehce podtaktovaný a špatně nasměrovaný. A hotový produkt tyhle obavy bohužel nezahání, protože se jedná o průměrný akční výplach, jenž selhává i ve věcech, které Black vždycky míval pod kontrolou.

Ať už si o jeho komediích Kiss Kiss Bang Bang a Správní chlapi myslíte cokoliv, Black vždycky uměl prodat postavy, napsat dobré dialogy a podchytit úderné hlášky. Novému Predátorovi ale přesně tohle chybí, jelikož hrdinové drhnou až běda, povídání je většinou dost útrapné a opravdu zábavných one-linerů dorazí jen hrstka.

Ačkoliv Predátorovi vždycky slušelo napětí a hororové prvky, Black tyhle věci minimalizoval a natočil místo toho akční sci-fi komedii. To by v jádru asi nevadilo, nesměl by ale servírovat úplný nesmysl, v němž si ikonický zabiják tak dlouho hraje se svou kořistí, až si říkáte, že se fazóna nelítostného borce z prvních dvou filmů absolutně vytrácí.

Predátoři zkrátka v novém filmu nejsou extra děsiví. A bez pořádně hrozby se dobrý akčňák dělá těžko, i když tu jeden krvavý balet střídá druhý a střídmá stopáž (jen 108 minut!) zaručuje, že se vlastně nestihnete moc nudit.

Tím chci říct, že tahle rychle ubíhající jatka nejsou stoprocentní průšvih - hlavně druhá půlka se jednoduše nezastaví a pár sympatických scén nebo postav tu přeci jen najdete. Kdybyste si ale odmysleli samotného Predátora, vypadá nový film jako drsnější pokračování G. I. Joe s lovením mimozemšťanů, což... není tak úplně pochvala!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný