15. listopadu 2018 17:52

Coolácká recenze: Jak Fantastická zvířata 2 navazují na Harryho Pottera?

Mladý Albus Brumbál se chystá na boj se svým největším nepřítelem. Měli byste být u toho?

Konec letošního roku není zrovna plný velkých filmů. Jasně, v prosinci dorazí Aquaman a Bumblebee, jinak ale bodují spíš hudební dramata (Bohemian Rhapsody, Zrodila se hvězda) nebo krvavé thrillery (Zlý časy v El Royale, Halloween). Naštěstí tu však máme nová Fantastická zvířata, která jsou dalším epickým návratem do světa Harryho Pottera.

Před dvěma lety vcelku "nevinná" fantasy série se tentokrát vydává do krapet složitějších (a potažmo i temnějších) vod, v nichž najdete i samotného Albuse Brumbála (pasující Jude Law). Jeho dávný přítel Gellert Grindelwald (zase jednou skvělý Johnny Depp) totiž v roce 1927 pokračuje v terorizování kouzelnického světa a má velké plány, které je nutné co nejdříve překazit. Kdo s tím Brumbálovi pomůže? Samozřejmě magizoolog Mlok Scamander (patřičně outsiderský Eddie Redmayne), který je znovu vehnán do akce i přesto, že by nejraději piplal svoje kouzelné tvory a nechal Grindelwalda někomu povolanějšímu.

Jak možná tušíte, druhá Fantastická zvířata jsou mnohem komplikovanější než ta první. Zatímco minule jsme se jen bavili se zvířátky a občas se nakouslo budoucí dění, tentokrát se mnohem víc vysvětluje a chystá půda pro další díly. Druhý z pěti filmů tak nemá pořádný začátek ani konec a připomíná třeba šestý díl Harryho Pottera, ve kterém se také dost budovalo a nebyly tu žádné zásadní dějové oblouky.

Znamená to, že můžete zůstat doma? Jak se to vezme. Pokud vás první díl nebavil a Mlok Scamander vás absolutně nezajímá, můžete to s Fantastickými zvířaty vzdát – v jádru se totiž nijak nezměnila. Pokud jste ale s novými hrdiny spokojeni a přijde vám, že má celá outsiderská parta co nabídnout, určitě kino nevynechávejte, jelikož se koná další velkolepé dobrodružství se spoustou zábavy a osudových momentů.

Rowling holt nepodlehla okolnímu tlaku a stojí si za tím, že je Mlok originální hrdina s unikátními schopnostmi, které z něj dělají netradičního filmového tahouna. Kolem jeho neochoty plést se do nebezpečných věcí se přitom vystavěla zamotaná detektivka, u níž musíte dávat pozor na to, kdo je kdo a o co přesně mu jde. Druhá Fantastická zvířata díky tomu nejsou typicky prázdnou atrakcí s povrchními lákadly, jimiž se Hollywood obvykle snaží rychle vydělat peníze. Naopak se jedná o románově vystavěný dílek z velké skládačky, který se nezdráhá tasit zvraty, jež se pořádně dořeší až v dalších filmech.

Čtenáři Harryho Pottera tohle dobře znají z knih. Tady to jen začíná od nuly rovnou ve filmové podobě, což dělá druhá Fantastická zvířata dost těžkopádnými. Jednička byla rozhodně lepší a většina filmů s Harrym Potterem taky. Zároveň to ale neznamená, že si fanoušci neužijí další nádhernou podívanou, jejíž finále je působivé až běda a nemilosrdně láká na zbylé tři díly.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný