12. května 2016 15:26

Con Air vs. NON-STOP: 6 nejdrsnějších filmových únosů letadel

Akční komando - upoutávka

Přestřelky 10 kilometrů nad zemí.

Unesené letadlo, porce chemických zbraní a Michael Dudikoff – to je recept zábavy na čtvrteční cooltovní movie startující ve filmu Akční komando na Prima COOL od 22.00. Snímků inspirovaných tématem vzbouřeného letadla není mnoho – obvykle však patří do zlatého fondu žánru!

Air Force One

Hned prvním pánem na holení není nikdo menší než americký prezident s tváří Harrisona Forda! Ten se ocitne rukojmím na palubě nejostřeji hlídaného speciálu světa, Air Force One. Bývalému veteránovi to v téhle burlesce naštěstí nebrání nakopat teroristům vedeným Garym Oldmanem zadnice. Air Force One je tak nerealistický, jako i zábavný!

Con Air

Další zapomenutá perla z 90. let nese jméno Con Air a představuje bestiální účes Nicolase Cage. Tentokrát zvlčí speciální letoun převážející vězně, mezi něž patří i Cage – jenže nebyl by to on, aby se nerozhodl trhat partu a postavit se spoluvězňům. Con Air je šílený, ujetý a až po okraj naplněný adrenalinem.

Tajemný let

Popojedeme vstříc thrillerům. Tajemný let s Jodie Foster zpočátku působí spíše jako psychologické drama než akční thriller – Jodie totiž na palubě zjistí, že si nikdo nepamatuje, že s ní na palubě je i její dcerka. Nabízí se proto interpretace, že její postava není cílem spiknutí, ale prostě jí hráblo. Postupně se však ukazuje, že namísto šplouchání na maják se Jodie skutečně stala obětí komplikovaného teroristického útoku...

NON-STOP

Nebyl by to akční taťka Liam Neeson, aby se nerozhodl přispět svou troškou do mlýna. Jeho nedávný snímek NON-STOP o air marshalovi, který má v dopravních letadlech za úkol sejmout případné teroristy, dýchá starými dobami bezproblémových akčních opusů, avšak představuje je v novém kabátku. Optimální zábava na každý transatlantický let!

Boeing 747 v ohrožení

Naše poslední připomínka dávných dob se jmenuje Boeing 747 v ohrožení a je jí vlastní netradiční zvrat – ačkoliv se totiž film prezentuje jako biják se Stevenem Seagalem, ve skutečnosti tu jeho postava zemře (!!!!!) před samotným naloděním speciálního komanda na palubu uneseného stroje, a veškerá záchrana tak zbude na ramenou zde-mimózního Kurta Russella. A my říkáme: více takových nápadů!

Let číslo 93

Výčet ovšem zakončíme na vážné notě. Let číslo 93 totiž není fikcí, nýbrž dokumentaristicky zaznamenaným příběhem událostí 11. září 2001. A to nejen na palubě jediného letu, který se vzbouřil fundamentalistům a po vzpouře pasažérů havaroval kdesi v poli, nýbrž i záznamem zmatených operátorů, vojáků a vlády obecně. Mrazivé finále dělá tečku za něčím, co si většina z nás pravděpodobně (a naštěstí) pamatuje toliko z televizního zpravodajství...

V reálu totiž Michael Dudikoff bohužel nemá službu každý den. Jeho Akční komando se vydá na misi ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný