6. července 2020 00:06

3 nejnářezovější filmy Chucka Norrise

Poselství z archaických dob, kdy šel z Chucka ještě strach!

Ruku na srdce – i když umí Chuck Norris na svůj věk kmitat solidně, většina lidí se mu už ve Walker, Texas Ranger tak trochu smála. Chuckovské vtipy pak tenhle trend jen posílily.

Přitom zamlada, jako třeba v čtvrtečním cooltovním filmu Osamělý vlk McQuade, byl Norris fakt velkej frajer! Nedá nám proto nevypíchnout celou trojici obstarožních filmů, na nichž je Chuckie – alespoň z pohledu béčkové estetiky – setsakra parádním pořízkem!

Delta Force

Jméno slavného amerického komanda posloužilo Chuckovi k jeho kultovnímu válečnému akčňáku z roku 1986. Bylo to jenom rok po Komandu a jeho vliv je poznat z každé minuty – najdeme tu obdobnou nekompromisnost, plukovníka ve výslužbě, ďábelsky přesnou střelbu od pasu a atmosféru tak ukrutně macho, až se pod televizí nebo počítačem samovolně generuje kaluž testosteronu!

Story popisuje snahu titulního komanda dát na budku teroristům vedeným zlým islamistou Abdulem. Padouši totiž unesli izraelské letadlo a jedině Chuckova banda je s to jim za to vyčinit – a v kultovně destrukčním akčním finále v Bejrútu tak učiní způsobem, za který by se nemusel stydět ani Team America! Absolutním vrcholem filmu je pak Chuckův útok na motocyklu s tolika zbraněmi, že by to nedávalo ani Call of Duty!

Nezvěstní v boji

Jak známo, vietnamská válka je velkou americkou bolístkou. Naštěstí není nic, co by nemohla vyléčit stará dobrá fikce. Retroaktivně šel Vietcong zkopat do kuličky i Rambo ve svém druhém filmu a nemlich podobně se americké zajatce vydal osvobodit také nadsamec Chuck ve filmu Nezvěstní v boji z roku 1984 (tedy celý rok před Rambem II).

Jako každý filmový výlet do Vietnamu se ani tahle paráda neobejde bez masivní kulometné palby či postupné gradace od menších přestřelek až do finále, které by smrdělo vyhlášením druhé vietnamské války. Chuck tu navíc ještě neplatí za nesmrtelnou gorilu jako ve svých pozdějších filmech, což je příjemná změna. Ironií osudu mu role veterána navracejícího se zpátky do akce přitom sedí lépe než v případě Ramba, který prostě – ať si říká kdo chce co chce – měl na konci svého prvního filmu umřít.

Osamělý vlk McQuade

Absolutním vrcholem Chuckovy kinematografie je však snímek, který je naprostou povinností pro každého, kdo se smál u Walker, Texas Ranger. Osamělý vlk McQuade z roku 1983 je de facto prvním Chuckovým nápadem stejného ranku – najdeme jej tu v poloze drsného, ale spravedlivého strážce zákona v Texasu, který se svým parťákem řeší rizikový případ, toho času loupež zbraní v režii Davida Carradina.

Nejenže celkové obsazení a tón filmu platí za perfektní trefu do Trivetta, Chuck má navíc v Carradinovi i důstojného protivníka – tedy něco, co mu jinak trestuhodně chybí. K vidění je tu i svérázná automobilová honička a hlášky, které nějakým fantastickým zázrakem nepůsobí ani trochu trapně. Jistě, celý snímek je vlastně série těch nejtypičtějších klišé žánru – kdo by však čekal od filmu s Chuckem Norrisem originalitu, ten ať si jde dát na hlavu studený obklad...

Osamělý vlk McQuade začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný