6. července 2020 00:07

4 důvody, proč je Osamělý vlk McQuade nejlepší film Chucka Norrise

Znáte vrchol Chuckovy herecké dráhy?

Unesli mu dceru, a to hergot neměli dělat – Osamělý vlk McQuade s Chuckem Norrisem rozjede na Prima MAX svou záchrannou akci už v pátek večer. Dalo by se přitom argumentovat, že je tenhle film v Chuckově dráze tím vůbec nejlepším –- už jen kvůli tomu, že měl v roce 1983 dokonalý věk lavírující mezi mladickou naivitou a stařeckou neobratností. Ale možná vás více přesvědčí čtvero podpůrných argumentů!

04) Je "leonovsky" osudový

Bylo nebylo, v 60. letech natáčel Sergio Leone sérii kultovních spaghetti westernů, v nichž mimo jiné proslavil mladičkého (a už tehdy sešlého) Clinta Eastwooda. Filmy jako Pro hrst dolarů nebo Hodný, zlý a ošklivý se vepsaly do dějin kinematografie jako brilantní příklady uměleckých děl, jež byla osudovými opusy se vším všudy, leč zároveň se v nich pořád hodně střílelo, ironicky vtipkovalo a byla vůbec radost na ně pohledět. Nač to zmiňujeme tak dlouho? Inu, Osamělý vlk McQuade emuluje přesně tentýž styl včetně hudby "poněkud hodně" připomínající táhlé smyčce Ennia Moriconeho. Možná je to skoro až vykrádačka Leoneho, ale když už si půjčovat inspiraci, tak od nejlepších!

03) Bere se příliš vážně (takže se nebere skoro vůbec vážně)

Zní to jako paradox, ale podobně jako v případě Hvězdné pěchoty je možné na tenhle film koukat dvěma zcela legitnímními způsoby: jako na supervážné drama a jako na parodii supervážných dramat. Osamělý vlk McQuade je tak osudový, že by se skoro mohl vydat na prkna Národního divadla, kdyby divákům nevadila častá střelba z palných zbraní. Jasně, najdeme tu tunu sarkasmů, ale není pochyb, že bez pomalejšího tempa by film prostě tak dobře neklapal. To ovšem znamená, že některé scény (jako kultovní Chuckovu snipovačku z hory, zdroj mnoha memů) nejsou tak seriózně přepálené, že se u nich cyničtější diváci nemohou nesmát. Někdo by to možná viděl jako problém, podle nás jde ale o geniální přístup hrající to vědomě na obě strany.

02) Líbil se kritikům

Názory povýšených kritiků vám možná jsou vy-víte-kde, mnoha lidem ale rozhodně nejsou. Čas od času je tak pěkné mít film, který nadšeně neadorují jenom fanoušci, nýbrž i sami kritici. A proto pohleďte na hodnocení Osamělého vlka McQuada z pera Rogera Eberta, zřejmě nejvýznamnějšího filmového kritika vůbec a člověka, který byl schopný dát i velmi dobře koukatelným filmům jedinou hvězdičku ze čtyř. Není fajn, že Ebert dal přitom tomuhle bijáku 3,5 hvězdiček? Je to fajn! Kdy jste naposledy slyšeli o tom, že ultimátní filmový znalec napálil béčku Chucka "Mačo" Norrise skoro absolutní hodnocení?!

01) Je to lepší předehra k Walker, Texas Ranger!

Chuck Norris ve své filmové dráze sehrál řadu rolí – naštvaného vojáka, naštvaného karatistu i naštvaného vojáka (ano, hrál je často). Ale jen v Osamělého vlkovi se předvedl jako naštvaný texaský ranger a to je poloha, z níž ho znáte o řadu let později. Jenže tenhle film je nejenže lépe natočený než Walker, Texas Ranger (víme, ač je to skoro nemožné!), leč zároveň je v něm Chuck na vrcholu sil. Což na konci seriálu z 90. let... již byl o něco méně. A k tomu tu najdeme i vynikajícího záporáka s tváří Davida Carradina alias Billa z Kill Billa, takže je jasné, že o správně béčkové požitky nebude nouze!

Osamělý vlk McQuade začíná na Prima MAX v pátek ve 22.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný