24. října 2019 14:53

7 nejlepších rolí Christiana Balea: Od Batmana k Mechanikovi

Christian Bale umí být hubený i méně hubený... hlavně ale skvěle hraje!

V pátek ve 20.15 dorazí na COOL historický epos Exodus: Bohové a králové. Christian Bale se v něm představí jako židovský prorok Mojžíš, který musí vyvést svůj národ z egyptského otroctví, i kdyby se před ním mělo rozestoupit moře. Hlavním trumfem je tu však primárně herecký přednes Balea samotného. Ačkoliv má totiž pověst někoho, kdo talent vyvažuje pílí a hlavně fyzickou dřinou, vypíchli jsme paletu jeho postav, kde je Bale víc než jen vyžle anebo vyžírka.

07) Fighter – Dicky Eklund

OK, v hodnocení výkonu Christiana Balea se nedá vyhnout jeho brutálním proměnám. Ano, ve Fighterovi radikálně zhubl! Je však poctou i jeho hereckému talentu, že nejenom úbytkem váhy zastínil Marka Wahlberga v hlavní roli a došel si až pro Oscara.

06) Mechanik – Trevor Reznik

Úbytek nebo příbytek váhy je totiž tak nějak Baleův gimmick, který mu získal značnou pozornost už v pradávném Mechanikovi. Jeho zdejší hubenost (zvláště uvážíte-li, že se film točil mezi Americkým psychem a prvním Batmanem) je vyloženě šokující. Často však odvádí pozornost od herectví v jejím pozadí.

05) Dokonalý trik – Alfred Borden

Dokonalý trik je jedním z mála filmů, kde Bale nevypadá jako reklama na hlad anebo na hranolky. A právě zde můžeme vypíchnout jeho objektivní um! Sehrát totiž dvojčata tak, aniž by bylo na první pohled jasné, že jde o dvojčata (a zároveň to po odhalení nevypadalo trapně), je skutečný majstrštyk!

04) Americké psycho – Patrick Bateman

Jiným příkladem je Americké psycho, kde rozpolcený Bale sehrál tupého, ale nasupeného byznysmena tak brutálně dobře, že mu biják v podstatě rozjel celou kariéru. Způsob, jakým se Bale dovede z nadšené fáze překotit do fáze psychoteroru, je tu věru nezapomenutelný!

03) Trilogie o temném rytíři – Batman

Jasně, Bale není dokonalý herec. V reálu je jeho paleta stále omezená a ideálně hraje hrdiny, kteří jsou trochu magoři, anebo magory, kteří jsou trochu hrdinové. Snad právě proto, ale byl ideální volbou na Bruce Waynea! Navzdory všem nedokonalostem jeho přednesu a odlišnostem od komiksu je tenhle Batman i dekádu po vrcholu své trilogie tím nejlepším vůbec!

02) Špinavý trik – Irv Rosenfeld

Baleovi na počátku kariéry notně pomohly role podvyživených hrdinů, tím však v dnešní hubené éře nikoho moc nezaujme. Bylo potřeba změnit styl! Na druhé příčce tak skončil Irv ze Špinavého triku, u nějž Bale nabral nejen kila váhy, ale byl odměněn i nominací na Oscara.

01) Vice – Dick Cheney

Baleovým nejbrutálnější výkonem ale byl bezesporu viceprezident Dick Cheney z loňského bijáku Vice. Nejenže Bale perfektně reprodukoval jeho gestikulaci, ale změnil se doslova k nepoznání. Za výkon si odnesl Zlatý glóbus a rozhodně lze říct, že by si zasloužil i Zlatého plešouna, na kterého byl pouze nominovaný.

Historický epos Exodus: Bohové a králové začíná na Prima COOL ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný