20. listopadu 2021 10:07

Známý afroamerický herec ztvární fascinující historickou postavu. Natáčení probíhalo i v Praze

Snímek s názvem Chevalier se natáčel i v České republice a vypráví o důležitém, přesto neprávem pozapomenutém skladateli s velmi dramatickými životními osudy.

V posledních měsících probíhalo na několika tuzemských lokalitách natáčení historického snímku s názvem Chevalier. Na různých místech v Praze, Českém Krumlově či valtickém zámku se promenovali herci v kostýmech z 18. století, jimž dominoval Kelvin Harrison Jr. Jeho fanoušci jej možná znají z filmů 12 let v řetězech či Chicagský tribunál. Jak je ale možné, že se v hlavní roli historického dramatu z Francie objevil Afroameričan?

Důvod je jednodušší než obvykle – Harrison ztvárňuje Josepha Bologneho, později známého jako Chevalier de Saint-Georges, který se vypracoval na skladatele a houslového virtuosa. Jeho otec byl bohatý majitel plantáží, který počal dítě s jednou ze svých služebných afrického původu. Přestože se tedy Joseph narodil jako bastard, otec jej přijal za vlastního a ve věku sedmi let ho z francouzské kolonie Guadeloupe v Karibiku přivezl do Francie. Tam se chlapci dostalo kvalitního vzdělání, stal se významným hudebním skladatelem a jeho šermířské kvality se projevily i ve válečné vřavě.

Těžko uvěřitelný příběh otroka, který se stal významnou postavou francouzského dvora, rozhodně stojí za zfilmování. Bologne byl dokonce v kontaktu i s královnou Marií Antoinettou, což v jedné scéně nenápadně ukázal i snímek o této panovnici z roku 2006. O málokterém skladateli klasické hudby lze říci, že prožil tak dramatický a rozmanitý život. Produkce chystaného filmu o něm poněkud nešťastně hovoří jako o Černém Mozartovi, což je sice chytlavé, ale přece jen zároveň necitlivé a ponižující označení; nemluvě o faktu, že Bologne byl o jedenáct let starší než Mozart…

Vedle Harrisona se v hlavní roli ve filmu představí i Samara Weaving jako Chevalierova urozená milenka Marie-Josephine, zmínit se sluší i Lucy Boynton v úloze královny Marie Antoinetty či Minnie Driver jako stárnoucí balerínu Marie-Madeleine Guimard. Pod režií je podepsán Stephen Williams, který dosud zaujal především televizními štacemi díky seriálům Ztraceni, Westworld, Watchmen či Živí mrtví. Bude zajímavé sledovat, jak tato produkce oceňovaného studia Searchlight, které stálo i za oscarovou Zemí nomádů, dopadne.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný