13. září 2021 00:02

Kam to dotáhly hvězdy válečné klasiky Černý jestřáb sestřelen?

Ve válečné klasice Ridleyho Scotta se sešla taková plejáda budoucích hvězd, že z toho oči přecházejí.

V sobotu večer se vám na COOLu připomene Černý jestřáb sestřelen, jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Dokumentárně vyvedené, ale zároveň akcí přetékající vyvedení neslavné Bitvy o Mogadišu nejenže ovlivnilo válečné filmy i hry na další generaci, ale navíc zajímavým způsobem zasáhlo i kariéru mnoha zdejších hereckých hvězd. Znáte všechny tváře Černého jestřába?

07) Josh Hartnett

Hlavní hvězdou filmu, která na diváky koukala i z plakátu, byl Josh Hartnett alias ranger Matt Eversmann. Hartnett se však po přelomu tisíciletí povážlivě vytratil z dohledu – po roce 2006 a jeho Černé Dahlii jako by se dostal na černou listinu Hollywoodu, které bylo souzeno toliko střihnout si jednu scénu v Sin City a jinak donekonečna opakovat role v romantických kravinkách. Za zmínku však stojí jeho účast v seriálové duchařině Penny Dreadful, kde jako alkoholický drsňák po dlouhé době připomněl, že nezvládá hrát jenom přeslazené hezouny.

06) Tom Hardy

Naopak ranger Lance Twombly byl tak trochu za komickou postavičku – patřil mezi hrstku vojáků, na které hlavní síla „zapomněla“ a oni se museli probojovat zpátky. Hardyho další role byly cokoliv jenom ne jemné – ohromil nás jako Bane v Temný rytíř povstal, pilot v Dunkirku i Max ve čtyřce Šíleného Maxe. Dosáhl i na dramatické role v Revenantovi nebo třeba komorní šílenosti Locke, kde Hardy jede dvě hodiny po silnici a telefonuje, a vy jste u toho napnutí jako guma u nových tepláků. Fakt!

05) Orlando Bloom

Po ironické trajektorii směřovala i dráha Orlanda Blooma alias představitele Todda Blackburna, vojáka, který celou operaci zavinil svým nešťastným pádem z vrtulníku. Jenom ona dráha směřuje do opačného směru. Bloom se po premiéře Černého jestřába stal hvězdou Pána prstenů, nakopl trilogii Pirátů z Karibiku a stydět se nemusí ani za nedoceněné Království nebeské. V posledních letech však přece jenom poněkud upadá – Piráty totiž naplno přebral Johnny Depp a nebýt Hobitů a famózní kriminálky Zulu, málem bychom o Bloomovi vůbec neslyšeli.

04) Nikolaj Coster-Waldau

Taktéž Nikolaj Coster-Waldau se dočkal slávy až poté, co sehrál tragickou postavu člena Delta Force Garyho Gordona, jednoho z vojáků, kteří se obětovali pro posádku druhého sestřeleného vrtulníku. Nikolaj se samozřejmě proslavil zejména v seriálové scéně – od seroše New Amsterdam přes nedoceněný pilot (bohužel neobjednaného) sci-fi seriálu Virtuality až po – chvilka napětí – roli Jamieho Lannistera ve Hře o trůny! Přeskočit zkouší i do filmové scény, kde krom hrstky romantických komedií natočil také epickou fantasy Bohové Egypta.

03) Ewan McGregor

Poměrně stálou hvězdou je naopak Ewan McGregor alias ranger John „Grimesey“ Grimes, postava kancelářské krysy, která došla své první ostré mise. Žádný Grimes v reálné misi nebyl, jde totiž o přejmenovaného rangera Johna „Stebbyho“ Stebbinse, s nímž ovšem armáda nechtěla mít nic společného, protože jej propustila poté, co byl Stebbins obviněn (a usvědčen) ze znásilnění dvanáctileté dívky. Každopádně McGregor je jednou z konstant, na kterou se ve světě filmu lze spolehnout – zahrál si jak Obi-Wana Kenobiho v prequelech Star Wars (a už brzy se do téhle role vrátí...), tak i v sympatických menších filmech od Velké ryby po drama Muž ve stínu.

02) Jason Isaacs

Zřejmě největším překvapením byla opožděná stoupající hvězda Jasona Isaacse, který si v Černém jestřábovi střihl rangera Mikea Steela. Isaacs nikdy nebyl úplně v první herecké lize, rozhodně se však nemusí stydět za celou řadu navazujících rolí. Rok po Černém jestřábovi se proměnil v Lucia Malfoye z Harryho Pottera a následně zazářil hlavně v mysteriózním seriálu Awake nebo jako kapitán Hvězdné flotily (s velkým tajemstvím) ve Star Trek: Discovery. Dá se předpokládat, že podobně čas od času zaboduje i v budoucnu!

01) Eric Bana

Poněkud sestupnou hereckou dráhu měl paradoxně Eric Bana alias člen Delta Force Norm „Hoot“ Gibson. Bana byl v kurzu zejména na začátku 21. století, kdy se představil jako původní Hulk, po boku Orlanda Blooma si zabojoval v Tróji nebo se ukázal jako izraelský špion v Mnichově. Jeho poslední výraznější role však patří roku 2009, kdy sehrál záporáka v prvním renovovaném Star Treku. Od té doby se objevuje spíše ve vedlejších rolích druholigových bijáků, například ve válečném masomlejnu Na život a na smrt.

Válečná klasika Černý jestřáb sestřelen začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný