3. února 2022 15:00

Hvězda Black Panthera způsobila poprask. Zahraje si slavného shakespearovského hrdinu

Tradiční newyorská divadelní scéna se rozhodně nebojí experimentovat a po dvou pandemických létech chce diváky nalákat na nečekaná rozhodnutí – a to se rozhodně daří.

Americká herečka Danai Gurira se zatím nejvíce proslavila díky snímku Black Panther, kde se prostřednictvím role Okoye ocitla v čele wakandské armády. Úlohu si zopakovala i v třetích a čtvrtých Avengers a dočkáme se jí i v chystaném pokračování Black Panthera, které je plánováno na listopad letošního roku. Dokonce se o ní spekuluje jako o jedné z možných nositelek (či nositelů) obleku Black Panthera. Vedle tohoto pronikání do marvelovského univerza (a samozřejmě průlomové role v seriálu Živí mrtví) si však Gurira připíše i jednu poměrně nečekanou roli na divadelních prknech.

V rámci každoročního shakespearovského festivalu, který se odehrává ve slavném newyorském Central Parku, totiž ztvární ikonickou roli Richarda III. Umělecký ředitel festivalu Oskar Eustis se k tomu vyjádřil následovně: „Naše milovaná Danai Gurira představí svou verzi tohoto jedinečného charakteru. Můžeme říct, že Richard III. je prvním uměleckým dílem, které skutečně zkoumalo politickou postavu zcela stojící na velkých lžích – celá jeho kariéra je založena na vykládání zjevných nepravd, a přesto mu to procházelo. Idea showmanství bez obsahu se stala velmi aktuální politickou silou.“

Zkrácená a upravená verze Richarda III. se bude hrát bez přestávky. Režie se ujme Robert O’Hara, dříve nominovaný na divadelní cenu Tony za hru s názvem Slave Play, a ani Gurira není na divadelní scéně nováčkem. V souvislosti s tímto odvážným castingem stojí za zmínku fakt, že v shakespearovské Anglii bylo dovoleno hrát pouze mužům, a tak Shakespeare do svých děl zakomponoval celou řadu momentů, v nichž docházelo k genderovým proměnám a převlekům. K čemu nečekané obsazení dovede zrovna tuto adaptaci, momentálně nechce spekulovat ani sám Eustis. Na Twitteru ale samozřejmě najdete řadu velmi vyhrocených názorů.

Pro zdarma přístupný newyorský festival je každopádně příjemné, že se po limitech posledních dvou let může konečně vrátit k něčemu, co připomíná standardní režim. V roce 2020 se totiž fanoušci museli spokojit s rozhlasovými přenosy, v létě 2021 se představila jen omezená verze hry Veselé paničky windsorské. Letos se vedle Richarda III. na této alternativní scéně představí i rozmáchlá adaptace komedie Jak se vám líbí.

ZDROJ: Deadline

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný