21. ledna 2017 20:49

Bez těchhle 4 akčních filmů bychom nikdy nedostali Avengers! Viděli jste je všechny?

Jedinečný - upoutávka

Evoluce filmové akce snadno a rychle!

Čtvrteční večer bude na COOLu jako tradičně patřit cooltovnímu movie – tentokrát Jedinečnému s Jetem Li, který začíná ve 22.20. I jeho vznik vděčí za mnohé matadorům akčního žánru – znáte tuhle sérii bijáků, bez nichž bychom nikdy nedostali moderní pecky včetně komiksové vlny?

Dr. No

První bondovka světa zažehla trend, který dodnes plápolá – Dr. No nebyl jenom základním kamenem agenta 007, ale celému světu rovněž ukázala, jak velká existuje poptávka po maniakální filmové akci. James Bond střílel do lidí bez ptaní, užíval si luxusu a sex na jednu noc pro něj byl standardem, takže se vymykal do té doby převládající filmové akci skrze naivní westerny a naivní válečné filmy. Někde tady se dá vystopovat prapůvod Tonyho Starka v jeho dnešní podobě...

Útěk z New Yorku

Posuneme čas o nějaké dvě dekády dopředu až k Útěku k New Yorku, v němž dal Kurt Russell vzniknout prototypu drsného svalovce, jenž cedí drsné hlášky stejně často jako krev záporáků. Jestli nějaký film založil styl osmdesátkového akčního geroje, paradoxně to nebyl ani film se Slyem či Arniem, ale právě Útěk z New Yorku. Evoluce vstříc komiksovým adaptacím je jasná: zatímco nejstarší bondovky byly náramně levné, akční filmy 80. let prokázaly, že bejkárny jako Komando na svých bedrech unesou i stále větší rozpočty.

Matrix

Přesto všecko stále akčnímu filmu chyběl KULT, jenž působil dojmem, že by uměl změnit svět. Matrix se na přelomu milénia však stal právě takovým dílkem. Zatímco se staré akční bijáky či bondovky nebraly vážně ani za mák, Matrix kolem sebe šířil moudrost nejvyšší jakosti ještě víc než vylitý vysokoškolák. Jasně, všechno kolem Matrixu vyšumělo jako zapomenutá Kofola – přesto tenhle biják definitivně potvrdil, že popkultura geeků konečně uzrála do takové míry, že není divné vzít přemoudřelou sci-fi stejně vážně jako náboženství. Odtud byl už jen krůček k tomu, aby ze sebe prapodivnost sklepaly i komiksové adaptace!

X-Men

Půda byla připravena – zbývalo už jenom, aby přišel film, který zúročí všechno dobré a otevře stavidla kreativity pro své kolegy z daleké budoucnosti (včetně Avengers). První větší komiksovou adaptací byl samozřejmě už Batman z roku 1989, teprve X-Meni ale zahájili snahu o rozkreslení širšího komiksového světa (pozdější Wolverinovy sólovky), zabývali se zábavnou formou relativně vážným tématem a nebáli se na diváka vyvrhnout desítky odlišných postav, nikoliv sólovku jednoho maníka proti jinému maníkovi. Ne nadarmo se ostatně dnešní x-menovské filmy nejvíce blíží právě marvelovkám…

Jedinečný začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný