7. března 2022 11:00

Je v novém Batmanovi i Joker? Režisér filmu se rozpovídal o plánech se slavným padouchem

Přestože Joker je snad nejznámějším soupeřem Batmana, v novém snímku, jenž by měl být úvodem do celé série, ho vystřídali jiní záporáci. I když možná ne tak úplně...

Nový filmový Batman útočí na světová kina a soudě dle dosavadních reakcí se jedná o velmi zajímavý přírůstek do rodiny netopýřích filmů. Režisér Matt Reeves však má s touto komiksovou legendou ještě velké množství plánů – což ukázal i závěr tříhodinového opusu, v němž je naznačeno hned několik možných směrů, kterými by se další pokračování mohla ubírat. Sám Reeves se rozpovídal o jednom velmi atraktivním cameu, které jistě zaujalo všechny fandy batmanovských dobrodružství.

POZOR, SPOILERY! Pokud jste snímek ještě neviděli a chcete být až do poslední chvíle napnuti, tak další odstavce raději nečtěte, neboť se nevyhneme částečným spoilerům.

V jedné z posledních scén filmu se nešťastný Riddler, úhlavní Batmanův protivník v tomto filmu, ocitá za zdmi psychiatrické léčebny Arkham. Náladu i sebevědomí mu zvedá tajemný chovanec z vedlejší cely. Ten je v titulcích označen jako „nepojmenovaný vězeň Arkhamu“, ovšem díky význačné dikci, znepokojivému úsměvu a náznaku zelených vlasů snad každého napadne, že by se mohlo jednat o novou reinkarnaci Jokera. A skutečně, Reeves potvrdil, že se Riddler v rámci svého léčebného pobytu skutečně ocitl vedle nejslavnějšího Batmanova protivníka.

Tohoto Jokera hraje irský mladík Barry Keoghan, který zaujal už v Dunkerku či Eternals. Přestože se Reeves snažil Keoghanovu roli v novém Batmanovi do poslední chvíle tajit (kvůli čemuž vzniklo i několik falešných scén, v nichž herec ztvárnil vedlejší roli policisty), Keoghanův vlastní bratr na sociálních sítích celou záležitost omylem propálil.

Reeves byl každopádně zaujat představou, že Joker v tomto filmu ještě není zcela jednoznačně sociopatickým záporákem, jehož známe z komiksů. Režisér dokonce lákal na vystřiženou scénu, jež by časem měla být zveřejněna: Batman se v ní obrátí právě na Jokera, s nímž se už během své krátké detektivní kariéry setkal, a žádá ho o pomoc s vytvořením psychologického profilu Riddlera.

Reeves se tak zjevně nechal inspiroval Mlčením jehňátek, seriálem Mindhunter a podobnými díly, navíc by se tak i vysvětloval fakt, že na přísně střeženém arkhamském oddělení ví Joker o Riddlerovi množství informací.

Režisér dále přiznal, že byl inspirací pro nového Jokera výkon Conrada Veidta v romantickém hororu Muž, který se směje z roku 1928. Ostatně právě Veidtova tragická postava muže, který má po operaci na obličeji permanentní grimasu úsměvu, byla předobrazem prvnímu komiksovému Jokerovi, jenž se v batmanovských sešitech objevil v roce 1940.

Reeves však chce Keoghanova Jokera odlišit od ostatních inkarnací slavného zlosyna, a tak je údajným důvodem k jeho permanentnímu úsměvu vrozená porucha podobná skutečnému Angelmanovu syndromu. Takto postižení lidé, jichž je na světě kolem půl milionu, se často nemohou přestat usmívat či rovnou smát.

„Jde o myšlenku, že je Joker velmi pronikavý a geniální. Dokáže se dostat do vaší mysli a v podstatě zastává už od narození nihilistický úhel pohledu, že život si s ním krutě zavtipkoval. A tohle je jeho odpověď, nakonec se sám prohlásí za klauna, za Jokera. Taková byla moje představa,“ vysvětlil Reeves. Zatím každopádně není jasné, jestli se Jokera dočkáme hned v dalším batmanovském snímku anebo třeba v jednom z chystaných seriálů, jež na nového Batmana navážou – všechno bude záležet na ohlasech fanoušků a koneckonců i naplněnosti pokladen kin.

ZDROJ: IGN

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný