19. prosince 2022 17:00

Avatar 3: Kdy je premiéra a co všechno o filmu víme?

Příchod Avatara 3 můžeme považovat takřka za jistotu. Jen by oproti očekáváním mohl být dílem posledním.

Na druhý díl Avatara jsme museli čekat dlouhých 13 let, diváky po celém světě to však evidentně neodradilo. Jen za první víkend totiž Avatar: The Way of Water nasbíral globálně úctyhodných 435 milionů dolarů, což je zhruba dvojnásobek oproti jedničce. Jde o třetí nejvyšší start v pandemické době, hned za filmy Spider-Man: Bez domova (600 milionů) a Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (442 milionů).

Na rozdíl od obou marvelovek je však takřka jisté, že Avatar bude mít znatelně vyšší výdrž a že první víkend pro něj není určující – spíš jde o slibný rozjezd, podobně jako tomu bylo v případě prvního dílu, který se přes nikterak závratný start nakonec propracoval k pozici nejvýdělečnějšího filmu všech dob s tržbami 2,7 miliardy dolarů.

Miliardu má dvojka prakticky jistou, zbytek záleží na mnoha proměnných – zklamáním jsou zatím tržby v Číně, kde si film kvůli trvajícím pandemickým omezením za první víkend připsal jen 57 milionů. V každém případě ale určitě chcete vědět maximum informací o Avatarovi 3. Tady je máte!

Kdy bude premiéra Avatara 3?

Na úspěchu dvojky v podstatě záleží osud celé ságy. Trojka už je natočená a prochází náročnou a nákladnou fází postprodukce – v tomto případě speciálně výrobou triků – a pokud se nic nepokazí, tak bude platit taky datum její premiéry. Ta česká je stanovena na 19. prosince 2024.

James Cameron už dokonce natočil i část čtyřky, protože v ní potřeboval mladší dětské herce, ale podstatná část filmu ještě vznikne. Sága by se měla uzavřít pátým dílem, který se má odehrávat i na zničené Zemi budoucnosti a k němuž už má režisér hotový i schválený scénář.

Kteří herci se v Avatarovi 3 vrátí a kteří přibudou?

Pokud jste ještě dvojku neviděli, jsou pro vás následující informace vlastně spoilery (přestaňte kdyžtak hned číst!), ale v podstatě můžeme počítat s návratem celého jádra rodiny Jakea Sullyho (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana). Z dětských představitelů nebude chybět hlavně adoptovaná dvojice – lidské dítě Spider (Jack Champion) a pak tajemná a speciální silou nadaná Kiri (Sigourney Weaver), dcera avatara doktorky Grace Augustine.

Stejně tak bychom se měli dočkat všech podstatných členů mořského kmene Metkayina, včetně dvojice lídrů (Cliff Curtis a Kate Winslet) nebo jejich dcery Tsireya (Bailey Bass). Mezi nové herecké přírůstky ve trojce by měli patřit Michelle Yeoh nebo Vin Diesel, o jejichž postavách zatím nic nevíme.

Jak se Avatar 3 bude jmenovat?

Nic ještě není oficiální, ale už v roce 2018 informovala britská BBC o tom, jak by se měla pokračování Avatara jmenovat a v případě druhého dílu se to potvrdilo. Trojka má mít název The Seed Bearer, což je v doslovném překladu... ehm... Nositel semene, či spíše Nástupce rodu.

Následující filmy se pak mají jmenovat The Tulkun Rider (Tulkunský jezdec) a The Quest for Eywa (Pátrání po Eywě).

O čem Avatar 3 bude?

„Ve středu všech pokračování stojí Sullyho rodina a vývoj, kterým si bude muset projít, aby zachránila nejen sebe,“ vysvětlil v dřívějším rozhovoru producent ságy Jon Landau. Z předchozích rozhovorů také vyplynulo, že má Cameron příběh připravený tak, aby trojka mohla být vyvrcholením, pokud by se rozhodlo, že už čtyřka a pětka nevzniknou.

Ze závěru dvojky je taky zřejmé (znovu pozor na spoilery!), že se Sully rozhodl před lidskými vetřelci z RDA přestat utíkat, ale otevřeně se jim postavit – válka je tedy na spadnutí. Nevysvětleným tajemstvím je též napojení Kiri (Sigourney Weaver) na Eywu, díky němuž může svým způsobem vládnout flóře i fauně Pandory. Kdo je ale jejím otcem?

Kdy uvidíme první trailer Avatara 3?

Pokud se budeme držet harmonogramu, který platil pro Avatara 2, tak se prvního traileru trojky dočkáme až na jaře 2024. Milovníci Pandory by se do té doby měli dočkat alespoň velké hry s otevřeným světem pro PC i konzole s názvem Avatar: Frontiers of Pandora.

Zdroj: Digital Spy

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný