16. září 2022 10:13

První diváci druhého Avatara si překvapivě stěžují na technické zpracování filmu. Co jim vadí?

Nový Avatar posouvá vizuální kvalitu 3D kinematografie, jedna z jeho novinek však moc nadšení nevzbuzuje.

Na filmové přehlídce D23 mohli vybraní šťastivci vidět 12 minut z chystané dvojky Avatara s podtitulem The Way of Water. Promítání uvedl skrze satelitní přenos režisér James Cameron, který momentálně dohlíží na dokončovací práce a taky natáčí díl třetí, přičemž už odstartovalo i natáčení některých scén ze čtvrtého. Budoucí vydatný návrat na planetu Pandora však zřejmě bude svým zpracováním budit kontroverzi...

První projekce totiž měla smíšené ohlasy a sálem se po jejím skončení nešířil nadšený aplaus. Diváci si pochvalovali, že Cameron posouvá 3D na novou a více vtahující úroveň. Prostředí vypadá dynamičtěji a vystupuje výrazněji do popředí, čemuž pomáhá taky skutečnost, že režisér chytře pracuje s podvodním prostředím, které bude nadcházejícímu Avatarovi dominovat.

Jenže nenadchla jiná technická novinka označovaná zkratkou HFR. Cameron totiž nové Avatary točí ve dvojnásobné snímkové frekvenci. Místo klasických 24 snímků za vteřinu zvolil 48, což má dodat větší plynulost pohybu i akčních scén. Jedná se však o dost kontroverzní krok, protože výsledný materiál pak na diváka často působí lacinným televizním dojmem nebo jako videohra.

Na takzvaný soap opera efekt, který vzniká i agresivním nastavením vyhlazování obrazu u chytrých televizí, si opakovaně stěžoval třeba Tom Cruise, což vedlo jejich výrobce k zavedení takzvaného Filmmaker módu, který respektuje původní snímkovou frekvenci i kresbu obrazu, jak ji filmaři zamýšleli.

Podivný pocit ze sledování nového Avatara měli i první diváci. Přestože obraz vypadal na první pohled skvěle, působil i více uměle. Připustili však, že v průběhu sledování celého hotového filmu by se vnímání mohlo vyšší snímkové frekvenci přizpůsobit, na což zjevně spoléhá i Cameron. Dříve avizoval, že by se nový Avatar mohl promítat taky pomocí dynamické snímkové frekvence. Ta by se na 48 fps zvyšovala jen v případě potřeby.

Avatar: The Way of Water vstoupí do českých kin 15. prosince 2022, ale už 22. září do nich můžou fanoušci vyrazit taky na původního Avatara (2009) v remasterované podobě.

Věříte, že dokáže druhý Avatar přes první vlažnější ohlasy divákům opět vytřít zrak?

Zdroj: The Wrap

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný