20. listopadu 2023 00:04

4 nejlepší filmy s Asterixem a Obelixem: Od 12 úkolů k Misi Kleopatra

Ve kterých filmech byli Asterix s Obelixem v nejparádnější formě?

V sobotu večer se s COOLem vydáte do jisté nedobytné galské osady – nepobudete tu však dlouho, zdejší superhrdinové Asterix a Obelix se totiž vyrazí ohřát až do starověkého Egypta. Dobrodružná komedie Asterix a Obelix: Mise Kleopatra z roku 2002 platí za to nejlepší, co může hraná verze tohoto dua nabídnout. Nakonec, umístila se i v našem seřazení čtyři nejlepší asterixobeliskovských filmů. Tipnete si vítěze?

4) Asterix a Obelix: Mise Kleopatra

Ačkoliv hrané adaptace s Gérardem Depardieu a Christianem Clavierem odpálil starší Asterix a Obelix z roku 1999, teprve až o tři roky později se filmaři skutečně sladili s komiksovým duchem původní předlohy. Vyslali totiž Asterixe a Obelixe do Egypta, za královnou Kleopatrou (Monika Bellucci). Ve srovnání s genialitou starších animovaných dílů je možná hraná verze trochu šedivější, za to však nemá jenom 60 minut a vtipy je nabitá k prasknutí!

3) Asterix v Británii

Až do Avalonu se vydalo galské duo v dalším animáku z roku 1986. Asterixův bratránek přes druhé koleno je totiž součástí ostrovní osady, jež se ocitne – jak už to chodí – v obležení Caesarovými vojsky. Film se svým duchem snad nejvíc přiblížil tomu, proč byl populární původní komiks, totiž chytré grotesknosti na každé stránce i nonsencuálním popkulturním narážkám na události, o nichž by duo správně neměl mít ani páru. Jde navíc o nejvíce koherentní adaptaci papírové předlohy, jež si nepůjčuje nápady z jiných čísel.

2) Asterix a Kleopatra

O výjimečnosti každé egyptské výpravy Asterixe a Obelixe svědčí i druhé místo pro Asterixe a Kleopatru, 72 minut trvající animák z roku 1968, kdy byla dvojice na vrcholu slávy. Ten se nakonec stal předlohou i pro Misi Kleopatra. Příběh můžeme spíše ignorovat – Galové do Egypta vyrazí toliko pro pomoc na stavbě monumentu. Komediální groteska je však tentokrát křížená s muzikálem, což bylo zvláště v 60. letech enormně populární.

1) 12 úkolů pro Asterixe

Zřejmě nejkultovnější však navždy bude 12 úkolů pro Asterixe, jež v animované verzi vznikly v roce 1976. Už jen pro svou povídkovou formu, jejíž segmenty jsou na YouTube populární i dnes, předběhl biják svou dobu a místní kafkovský příběh na úřadu zůstává stále inspirativní. Zatímco hraní Asterixové jsou mnohdy spíše zábavným dobrodružstvím, ve 12 úkolech by se absurdita dala krájet. Ironií osudu jde přitom o jediný film, který není vůbec inspirovaný knižní předlohou...

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný