14. listopadu 2022 00:02

Terminátor vs. Predátor: 7 nejlepších rolí Arnolda Schwarzeneggera

Kde podal Arnold Schwarzenegger nejlepší výkony své kariéry?

Dost možná nejmilejší Cameronův film vůbec se blíží – Pravdivé lži začínají na Prima COOL už v sobotu večer! Sám velký Arnie se tu představí jako tajný agent, který sice umí zvrátit největší světové krize, ale zjistí, že ho nejspíš podvádí žena. Rozhodne se tak s využitím svých schopností všemu přijít na kloub, a výsledkem je dost možná nejpovedenější Schwarzeneggerův rodinný film vůbec! Na někoho, kdo začal svou hereckou kariéru s tím, že neumí vůbec hrát, to je fantastický posun. Ostatně, posuďte sami na Arnieho nej rolích!

07) Harry Tasker (Pravdivé lži)

Začněme od konce – Harry Tasker z Pravdivých lží totiž přímo evokuje Arnieho starší role níže. Kdokoliv jiný by se v případě manželské krize rozbrečel nebo rozzuřil – jen Arnie ale s ledově chladnou agresí rozbije okno u auta a jde situaci roboticky řešit. Nakonec se však ukáže, že mají všichni srdce na pravém místě, a Pravdivé lži tak dovedou i upřímně dojmout!

06) Douglas Quaid (Total Recall)

Zpočátku hraje Arnie chlápka od rodiny (i když ještě bez dětí) i v Total Recall – a také zde biják pendluje mezi dvěma rovinami. Dodnes není jasné, jestli se celá špionážní zápletka Dougovi skutečně zdála či ne. Zatímco režisér tvrdil, že film byl fakt jen sen, Arnold naopak říkal, že jeho postava byla fakt agent. Tak či onak pak Quaid se svou nenucenou ležérností působí jako vesmírný James Bond – a i proto ho máme zatraceně rádi.

05) John Matrix (Komando)

Tady se dostáváme ke skutečnému prototypu Arnoldova hrdiny, na nějž tak či onak hrají filmy výše. Totiž k prakticky nezničitelnému polobohovi, který jako sám Ares krájí nepřátelské šiky po tuctech a vy mu to věříte jen díky übermenschovské čelisti a muskulatuře! Skutečnost, že Arnold mezitím „hraje sám sebe“ a hláškuje, jak jen mu jeho angličtina dovolí, byla vlastně součástí jeho celého půvabu. O to víc je fascinující, že svůj rakušácký šarm nakonec čirou silou svého ega skutečně povýšil na nefalšovanou kvalitu!

04) Dutch (Predátor)

Skoro stejně je na tom i Dutch z Predátora, který je Johnu Matrixovi natolik podobný, že by film klidně mohl sloužit jako prequel Komanda. Přesto mu udílíme o fous lepší hodnocení – a to i díky tomu, že předvedl Arnieho postavu nejen v polobožské rovině…, ale měl následně i koule na to, nechat Dutche v zoufalství utíkat před Predátorem. Nechtěli bychom být v situaci producenta, který musí Arniemu popsat první půlku filmu a pak ho seznámit s tím, že nebude v půlce druhé hrát svého tradičního superhrdinu…

03) Conan (Barbar Conan)

Proč byl posun k „charismatickému Arnoldovi“ od „mluvícího Arnolda“ tak zásadní, shrnují jeho první role, které lze pojmenovat jako „němého Arnolda“. Na světě nebylo mnoho exemplářů Arnieho postavy – jenže předešlé Schwarzeneggerovy pokusy s hraním skončily tragicky. Geniální filmaři však objevili způsob, jak ze situace vybruslit tím, že Arnieho necháte sice chodit před kamerou, ale nebude před ní moc mluvit. Conan, kde Arnie prakticky doslova hraje poloboha, je v tomto kontextu zásadním průlomem a jednou z nejchytřejších režijních kliček v historii.

02) Ben Richards (Běžící muž)

Naprostou výjimkou z pravidla je pak Ben z Běžícího muže – tragicky nedoceněný film, který i dnes (!) funguje jako satira na televizní a mediální scénu, disponuje rovněž Arnoldem v roli sympatického borce se strništěm, který hláškuje s kadencí kulometu M-60. Po první půlce, kde je navíc Ben poměrně pevný v kramflících, se navíc nachýlí půlka druhá, v níž je (podobně jako ve finále Komanda) Arnold v nevýhodě. A tím spíše mu fandíme, jak to celé vyřeší!

01) Terminátor (Terminátor / Terminátor 2)

Zcela nejzásadnější je však posun Terminátora z jedničky do dvojky – podobně jako v Barbaru Conanovi Arnie v prvním Terminátorovi skoro nic neřekne a film využívá hlavně jeho sošného vzhledu. V éře dvojky se však už naučil hláškovat a zplodil jedny z nejslavnějších větiček filmových dějin. Takhle, dámy a pánové, vypadá PAN HEREC! Ne někdo s talentem od Boha, ale někdo, kdo si svůj talent vydupe ze země – byť jen „poloboží“.

Pravdivé lži začínají na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný